stópki niemowlaka na dłoni matki

Naturalne kosmetyki dla dzieci

W wyprawce dla dziecka nie może zabraknąć różnych kosmetyków do pielęgnacji, ale ich wybór musi  być dobrze przemyślany. Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa. Bardzo ważne jest wobec tego to, aby kosmetyki dla noworodka były wolne od chemicznych substancji mogących powodować alergie, podrażnienia i wysypkę. Najlepszym rozwiązaniem będą naturalne kosmetyki dla dzieci, które powstają przede wszystkim na bazie roślinnych komponentów, mogą być stosowane już od pierwszych dni życia maluszka. W produktach takich jak balsam czy szampon dla dzieci powinny znajdować się składniki przyjazne skórze, bezpieczne, nawilżające i odżywcze.

Dlaczego należy używać do pielęgnacji dziecka naturalnych kosmetyków?

W przypadku kosmetyków naturalnych można mówić o uniwersalności, ponieważ mogą być stosowane przez całą rodzinę, w tym przez małe dzieci. Są przeznaczone dla każdego rodzaju skóry, także delikatnej i wrażliwej. Kosmetyki naturalne mogą być stosowane nawet w przypadku skóry skłonnej do podrażnień i uczuleń. Nie zawierają w składzie alergenów, dlatego nie trzeba martwić się o wystąpienie zaczerwienienia, wysypki ani innych niepożądanych reakcji. Zdecydowana większość kosmetyków naturalnych jest hipoalergiczna i bezzapachowa, co świetnie sprawdza się w przypadku małych dzieci. Mogą być stosowane nawet przez kobiety ciężarne i karmiące piersią. Do produkcji kosmetyków naturalnych sięga się po wysokiej jakości składniki, najczęściej pochodzenia naturalnego. Nie są testowane na zwierzętach, ale posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo stosowania. Kosmetyki naturalne są przyjazne skórze, środowisku naturalnemu i zwierzętom. Najczęściej w ich składzie znajdują się składniki pochodzące z kontrolowanych upraw ekologicznych. W przypadku produktów certyfikowanych można mieć pewność, że nie zawierają resztek po sztucznych nawozach ani organizmów modyfikowanych genetycznie.

Jakie zalety mają kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne cenione są przede wszystkim za to, że zawierają wyłącznie bezpieczne składniki, co ma korzystny wpływ na kondycję skóry. Nie trzeba przejmować się zatykaniem porów i powstawaniem wyprysków, uszkodzeniem naturalnej bariery hydrolipidowej, przesuszaniem ani zaczerwienieniem skóry. Ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji skórnych jest zredukowana do minimum. W kosmetykach naturalnych nie znajdują się związki mogące zaburzać gospodarkę hormonalną ani rakotwórcze. Do ich produkcji nie używa się parabenów, glikoli, olejów mineralnych, sztucznych aromatów ani barwników, chemicznych konserwantów, SLS/SLES.

krem dla dzieciKosmetyki naturalne są skuteczne i jednocześnie łagodne, nie powodują pieczenia, zaczerwienienia ani łuszczenia się skóry. Zawierają substancje o działaniu nawilżającym, odżywczym, natłuszczającym, kojącym. Mają prosty i przejrzysty skład (ekstrakty ziołowe, glinki, minerały, witaminy, oleje roślinne, olejki eteryczne). W przypadku kosmetyków naturalnych można mówić o wysokiej skuteczności – nie działają powierzchownie, ale przenikają w głąb skóry. Regenerują ją, odżywiają, wzmacniają, chronią przed odparowywaniem wilgoci, regulują pracę gruczołów łojowych. Mają uniwersalne zastosowanie, można ich używać do pielęgnowania cery, skóry całego ciała, włosów, miejsc intymnych. Nie zawierają żadnych agresywnych składników, są bardzo dobrze tolerowane i przyswajane przez skórę.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków dla dzieci?

Wybór kosmetyków dla dzieci nie może być przypadkowy, trzeba go dobrze przemyśleć, zawsze powinno się dokładnie czytać skład, zapoznać z informacjami znajdującymi się na opakowaniu. W przypadku dzieci najlepiej sprawdzają się produkty bogate w składniki czynne typu emolienty, kwasy tłuszczowe, oleje. Nie może zabraknąć też substancji aktywnych, przede wszystkim o działaniu nawilżającym, kojącym, łagodzącym, przeciwzapalnym, natłuszczającym. Wystrzegać należy się kosmetyków, które mają w swoim składzie konserwanty w postaci parabenów, sztuczne substancje zapachowe, chemiczne barwniki, spieniacze. Zaleca się wybierać kosmetyki bezzapachowe, bo nawet naturalne aromaty mogą być po prostu zbyt drażniące dla maluszka.

pielęgnacja dzieckaWszelkie polepszacze są zbędne, bo to właśnie one mogą powodować reakcje alergiczne i podrażnienia skórne. Nie sprawdzą się też preparaty zawierające w składzie duże ilości wody. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup kosmetyków od sprawdzonego producenta cieszącego się renomą, posiadające odpowiednie certyfikaty potwierdzające jakość i bezpieczeństwo stosowania. Badania i atesty to coś, na co powinien zwracać uwagę każdy rodzic przy zakupie produktów przeznaczonych dla dzieci. Godne polecenia są kosmetyki mające atest Państwowego Zakładu Higieny, dobre opinie Instytutu Matki i Dziecka czy Centrum Zdrowia Dziecka.

Kolejną kwestią jest przeznaczenie kosmetyku, musi być on odpowiedni dla najmłodszych. Na opakowaniu powinna znajdować się informacja odnośnie do tego, czy dany produkt może być stosowany przez dzieci i od jakiego momentu życia. Dobry kosmetyk będzie działał łagodząco na delikatną i wrażliwą skórę dziecka, chronić przed podrażnieniami i przesuszeniem. Musi wspierać budowę naturalnej bariery na skórze i sprzyjać prawidłowemu tworzeniu się warstwy rogowej naskórka. Nie bez znaczenia jest też komfort i wygoda stosowania produktu. Warto mieć na uwadze to, że nie należy przesadzać z ilością kosmetyków, nawet jeśli pielęgnacja opiera się wyłącznie na preparatach naturalnych. W przypadku każdego nowego kosmetyku zawsze trzeba najpierw wykonać test skórny, aby wykluczyć przeciwwskazania do stosowania. Jeśli wystąpi alergia lub podrażnienie, to należy zmienić kosmetyk na inny.