dziecko myjące ręce

Jak wybierać kosmetyki pielęgnacyjne dla dziecka?

Odpowiednia pielęgnacja delikatnej i wrażliwej skóry dzieci to niezwykle ważna kwestia w aspekcie codziennej higieny. Wszyscy rodzice powinni przywiązywać bardzo dużą uwagę do tego, jakie kosmetyki wybierają dla swojego dziecka. Niewątpliwie każdy preparat, jaki stosowany jest do pielęgnacji malucha, powinien być dla niego bezpieczny. Kosmetyki dedykowane dla najmłodszych, podlegają odpowiednim wymaganiom, które przede wszystkim oceniają ich bezpieczeństwo względem zdrowia dzieci.

Każdy kosmetyk, który stosowany jest na maluchach, musi spełnić wiele wymagań jakościowych co do składu, bezpieczeństwa stosowania oraz posiada potrzebne certyfikaty i atesty. Dlatego też tworzenie bezpiecznych kosmetyków dla dzieci odbywa się już na etapie opracowywania receptury, gdzie przede wszystkim pod uwagę brana jest specyfika skóry najmłodszych. Stanowi on najważniejszy aspekt w doborze odpowiednich składników, z których składał się będzie dany kosmetyk. Zatem jakie produkty powinno się stosować w ramach codziennej pielęgnacji maluchów?

Codzienna pielęgnacja skóry dziecka – co należy wiedzieć?

Początkowy okres życia najmłodszych dzieci jest zawsze kluczowy w przypadku ich właściwego rozwoju. Bardzo ważnymi aspektami w pierwszych miesiącach jest odpowiednia dieta oraz pielęgnacja. Skóra każdego malucha jest bardzo wrażliwa i delikatna, w efekcie potrzebuje odpowiedniej ochrony i pielęgnacji. Warto pamiętać, że maluchy nie potrzebują dużej ilości kosmetyków, a wyłącznie tych najbardziej potrzebnych. Najważniejsze, aby szczególnie w przypadku najmłodszych – tak jak kosmetyki dla noworodka – powinny być certyfikowane, zapewniając odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

mama kąpiąca dzieckoNależy pamiętać, że  skóra każdego malucha do trzeciego roku życia może być, a w zasadzie powinna być traktowana jako specyficzny typ skóry wrażliwej. Wzmożona skłonność do zaczerwienienia i podrażnień sprawia, że kosmetyki dla dzieci muszą zawierać odpowiednie stężenie tylko bezpiecznych składników. Wszelkie niepożądane efekty wywoływać mogą właśnie substancje, które powszechnie określane są jako drażniące. Skóra malucha nie posiada odpowiednio wykształconej bariery ochronnej naskórka. W efekcie przenikanie odpowiednich substancji zawartych na przykład w kremach jest znacznie wyższe, niż u dorosłego człowieka.

Z uwagi na to, że płaszcz hydrolipidowy na całej powierzchni skóry malucha jest znacznie słabiej wykształcony, przyczynia się pośrednio do większej podatności dziecka na podrażnienia i suchość skóry. Ponadto potencjalne ryzyko alergii kontaktowej nie występuje u noworodków, ale zbyt wczesne narażenie dziecka na różnego rodzaju substancje chemiczne, które stanowią bazę alergenów, przyczyni się do podniesienia wzrostu późniejszego ryzyka uczuleń. Także dość sporym wyzwaniem są okolice podpieluszkowe, w których pielucha może tworzyć okluzje, czyli ograniczenie odparowania wody, poprzez co skóra dziecka będzie podrażniona. Z kolei mocz stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, co też prowadzi do poważnych odparzeń.

Kosmetyki dla maluchów – najważniejsze to bezpieczeństwo

mama przewijająca dzieckoKosmetyki dla dzieci

kamagra oral jelly usa

, które znajdują się w ofercie rynkowej, powinny być  wytwarzane zgodnie z zaleceniami w ocenie bezpieczeństwa, uwzględniając przy tym różnice fizjologiczne i autonomiczne w organizmie dzieci. Dlatego biorąc pod uwagę szczególny charakter skóry małego dziecka, wymaga ona pielęgnacji specjalnie do tego przeznaczonymi kosmetykami. Należy pamiętać, że wiąże się ona przede wszystkim z odpowiednią ochroną przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz nieustannym wzmacnianiem bariery naskórkowej. Tylko stosowanie właściwie dobranych kosmetyków pozwoli na skuteczne zabezpieczenie i rozwój płaszcza hydrolipidowego, ograniczając tym samym powstawanie podrażnień na skórze dziecka.

Z kolei znajdujące się w kosmetykach dla dzieci konserwanty przede wszystkim zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów w kosmetykach. Chronią je przed grzybami i bakteriami, a większość kosmetyków dla dzieci do lat trzech, przeznaczonych do pielęgnacji między innymi szampon dla dzieci podlegają coraz większym restrykcjom bezpieczeństwa. Przy wyborze produktów dla malucha warto też zwracać także uwagę na to czy są one wzbogacane wyciągami roślinnymi. W wielu przypadkach zawarte w kosmetykach dla dzieci konserwanty są niezastąpione, ponieważ zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Bez nich wewnątrz rozwijałyby się mikroorganizmy, również te niebezpieczne.

Kosmetyki dla maluchów – czego unikać?

Mechanizmy obronne noworodka i małego dziecka nie są jeszcze w takim stopniu wykształcone, aby mogły skutecznie chronić organizm przez groźnymi mikroorganizmami. Dlatego też kupno środków pielęgnacyjnych powinno być dobrze przemyślane przez rodziców. Przede wszystkim w kosmetykach dla dzieci należy unikać zbyt mocnych substancji konserwujących, a także silikonów, które mocno wysuszają skórę dziecka. Ponadto wszelkiego rodzaju sztuczne barwniki także nie będą dobrym rozwiązaniem. Z kolei warto stosować filtry mineralne, olejki naturalne oraz alantoinę, która posiada działanie kojąco – łagodzące oraz przyśpiesza gojenie.