rączka niemowlęcia trzymająca pieluszkę

Rodzaje pieluszek dla dzieci

Materiałowe pieluszki są bardzo dobrze znane starszym pokoleniom i zapewne nie kojarzą im się one najlepiej: konieczność prania oraz gotowania tetrowych pieluch, a także ich prasowania przed każdym nałożeniu dziecku zajmowały wiele czasu. Choć obecnie dostępne są jednorazowe pieluszki, które po prostu wyrzucamy do kosza, nie oznacza to, że te materiałowe zupełnie wypadły z obiegu. Co więcej, są one niezwykle przydatne i wyróżnia je szereg zastosowań!

Rodzaje pieluszek dla dzieci

Materiałowe pieluszki dziecięce produkowane współcześnie oferują zdecydowanie więcej niż jeszcze dekadę czy dwie temu. W chwili obecnej w sprzedaży można spotkać:

  • pieluszki muślinowe – charakteryzują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia i są stosunkowo miłe w dotyku. Niewątpliwą zaletą i całkiem sporą oszczędnością czasu jest brak konieczności ich prasowania – pieluchy muślinowe można też łatwo formować, na przykład naciągając je w rękach;
  • pieluszki tetrowe – to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu sytuacjach codziennego życia z dzieckiem. Dzięki niewygórowanej cenie, w razie uszkodzenia bez żalu możemy po prostu wyrzucić taką pieluszkę i zastąpić ją nową, nie zastanawiając się nad tym zbyt długo;
  • pieluchy bambusowe – cieszą się dużą popularnością wśród rodziców i nie ma w tym nic dziwnego. Materiał ten doskonale pochłania wilgoć oraz chroni przed przegrzaniem

    , co jest szczególnie istotne w okresie letnim. Dodatkowo modele bambusowe charakteryzują się działaniem grzybobójczym.

Wyżej wspomniane rodzaje pieluszek nie są jedynymi na rynku, jednak to te trzy cieszą się największym zainteresowaniem wśród rodziców. Oprócz nich wskazać można również pieluszki flanelowe, które są nieco grubsze i mają bardziej zwarty splot.

Wady i zalety pieluszek materiałowych

Każdy z wyżej wspomnianych rodzajów tych produktów charakteryzuje się nieco innymi właściwościami dlatego, aby odpowiednio omówić wady i zalety pieluszek materiałowych, rozdzielimy je. 

Na pierwszy ogień pójdą pieluchy tetrowe, które są chyba najpowszechniej znanym rodzajem pieluszek. Ich największą zaletą jest niewygórowana cena, bowiem najprostsze modele bez nadruków można kupić nawet za 2-3 zł. Tetra to cienki, bawełniany materiał, który charakteryzuje się dobrą chłonnością i przepuszczalnością powietrza. Niestety, pomimo powyższych zalet, tetra nie jest zbyt przyjemna w dotyku i choć nie powoduje podrażnień, użyta do intensywnego wycierania buzi czy nałożona na pupę dziecka – może wywoływać dyskomfort.

poskładane pieluszki w koszykuPieluszki muślinowe to rozwiązanie kosztowniejsze niż tetra, składające się z… dwóch warstw tejże. Są bardzo miękkie i przyjemne w dotyku, a przy tym charakteryzują się dużą trwałością i odpornością na uszkodzenia. Jeśli jednak oczekujemy od materiału działania chroniącego przed rozwojem takich mikroorganizmów jak grzyby – zawiedziemy się – muślin nie wykazuje takich właściwości.

Pieluszki bambusowe są zdecydowanie najdroższe spośród wszystkich tych trzech rozwiązań. Nie oznacza to jednak, że nie warto w nie inwestować – wręcz przeciwnie. Dlaczego? Przede wszystkim, bambusowe pieluszki są niezwykle przyjemne w dotyku, a przy tym wykazują działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i antyalergiczne. Chronią również przed przegrzaniem w upalny dzień, a dodatkowo – zabezpieczają przed działaniem promieni UV.

Zastosowania pieluszek dziecięcych

Wszystkie wyżej wspomniane rodzaje pieluszek można wykorzystać do wielu celów. Poniżej opisaliśmy tylko kilka z nich, jednak wiemy, że niekiedy kreatywność rodziców sięga znacznie dalej. Pieluszki materiałowe mogą sprawdzić się:

  • Do spania – materiałowe pieluchy bywają wykorzystywane do spania: przykładowo, pieluszki bambusowe są niezastąpione zamiast kołderki w okresie letnim w domu i na spacerach. Bez względu na wybrany rodzaj, można je stosować w zastępstwie kocyka lub prześcieradła. Oprócz tego maluszki bardzo lubią wykorzystywać miękką, miłą w dotyku pieluszkę w formie… przytulanki do spania;
  • W celach higienicznych – wizyta u lekarza czy konieczność przewinięcia dziecka na ogólnodostępnym przewijaku zawsze wzbudzają u rodziców uzasadnione wątpliwości. W końcu to miejsca, które są odwiedzane przez wiele osób, a co za tym idzie – na takich powierzchniach jak lekarskie kozetki czy wspomniane przewijaki może znajdować się całe mnóstwo patogenów. Oddzielając maleństwo od nawierzchni pieluszką, zmniejszamy ryzyko, że będzie mieć z nimi bezpośredni kontakt. Dodatkowo pieluszkę można podłożyć pod główkę dziecka, które ma tendencję do ulewania: zdecydowanie łatwiej jest wyprać niewielki kawałek materiału niż prześcieradło, materiał fotelika, wózek czy tapicerkę meblową;
  • Niezastąpione dla noworodków – w pierwszych tygodniach życia, maluszki bardzo często ulewają. Dlatego też pieluszki materiałowe są niezastąpione w tym czasie: pieluchę tetrową (lub inną) można swobodnie ułożyć na ramieniu rodzica podczas odbijania maleństwa, a także przetrzeć maluszkowi buzię; 
  • Dla ochrony – pieluchy materiałowe mogą być wykorzystywane nie tylko przez dziecko, ale również przez… rodzica. Noszący maluszka dorosły jest narażony na zabrudzenie ubrań, a pielucha ułożona na ramieniu pozwala uchronić się przed koniecznością przebierania. Dzięki przewiewności nie wpływa też na pogorszenie komfortu termicznego.

Widać więc, że są to niezastąpione akcesoria, które powinny znaleźć się w każdej wyprawce. Dlatego warto zapoznać się z dostępnymi wariantami i kupić pieluszki spełniające nasze wymagania i potrzeby pociechy. Na początku warto wypróbować kilka rodzajów i rozmiarów, co ułatwi zakup kolejnych w przyszłości.