chusteczki i termometr

Jak ulżyć dziecku w czasie kataru z pomocą aspiratora?

Katar nigdy nie jest przyjemny i zawsze powoduje mniejszy lub większy dyskomfort, a w przypadku dzieci jest on szczególnie uciążliwy. Wynika to przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze z tego, że ich noski są małe, a przewody nosowe wąskie, co czynie je bardzo podatnymi na zaleganie wydzieliny nosowej. Po drugie zaś z tego, że niemowlęta i małe dzieci nie wykształciły jeszcze umiejętności samodzielnego opróżniania nosa – nie potrafią go wydmuchać. Zalegająca w nosie wydzielina utrudnia im oddychanie, przeszkadza w ssaniu oraz uniemożliwia spokojny sen. Ponadto może pogorszyć infekcję. Na szczęście z pomocą przychodzą apiratory do nosa, dzięki którym szybko i bezpiecznie oczyścisz dziecku nos, przynosząc mu ulgę kiedy ma katar.

Aspirator do nosa – najważniejsze informacje

dziecko z kataremUsuwanie zalegającej wydzieliny z noska malucha może odbywać się na różne sposoby. Przez lata do tego celu służyła tak zwana gruszka. I choć nadal wielu rodziców ją stosuje, to jej popularność z roku na rok maleje. Wynika to z jej małej siły ssania oraz specyfiki samej konstrukcji, którą bardzo trudno utrzymać we właściwej czystości. Wypierają ją akcesoria, znacznie lepiej radzące sobie z zalegającą w małych noskach wydzieliną – mowa tu o aspiratorach do nosa.

Na rynku dostępne są różne rodzaje aspiratorów. Niemniej jednak każdy z nich służy do odciągania wydzieliny kataralnej, by przynieść dziecku ulgę podczas kataru. Są to akcesoria o bardzo prostej budowie – zwykle to wężyk i końcówki – np. ustnik i końcówka wkładana do noska. Niewątpliwą zaletą aspiratorów jest ich prosta obsługa, skuteczność działania oraz łatwość sterylizacji. Na rynku dostępne są różne rodzaje aspiratorów:

 • obsługiwane ustnie;
 • elektryczne;
 • do odkurzacza.

Aspirator do nosa obsługiwany ustnie

Urządzenie tego typu posiada:

 • końcówkę wsuwaną do nosa dziecka

  , posiadającą zwykle filtr zabezpieczający przed przedostawaniem się ściąganej wydzieliny dalej;

 • wężyk;
 • ustnik, za pomocą którego opiekun wytwarza siłę ssącą (wciągając powietrze).

Aspirator do nosa obsługiwany ustnie jest najprostszym i najtańszym rozwiązaniem pomagającym oczyścić dziecięcy nosek, przynosząc mu ulgę podczas kataru. Ponadto warto dodać, że są one bardzo delikatne -siła ssąca zależy od wydolności opiekuna. Tego typu aspirator może nie być jednak wystarczająco skuteczny przy bardziej gęstej wydzielinie, ale i tak warto mieć go w swojej apteczce. Mały, cichy i bardzo prosty w obsłudze będzie stanowił szybką pomoc, kiedy pojawi się u dziecka katar.

Aspirator do odkurzacza

Do oczyszczania noska można wybrać aspirator, który za pomocą specjalnej końcówki podłącza się do odkurzacza. Bez obaw urządzenie to posiada adaptery, redukujące siłę ssącą tak, aby była ona bezpieczna dla dziecka i skutecznie oczyszczała jego nosek.

Aspiratory do nosa podłączane do odkurzacza nie stanowią dużego wydatku (około kilkudziesięciu złotych), a pozwalają w sposób błyskawiczny usunąć z noska dziecka zalegającą wydzielinę. Poza tym ich atutem jest to, że bez problemu radzą sobie także z gęstym katarem.

Niektórzy producenci aspiratorów oferują modele uniwersalne – a więc takie, które umożliwiają oczyszczanie nosa w sposób klasyczny (ustnie) oraz po podłączeniu do odkurzacza. Wystarczy, w zależności od sytuacji i potrzeby, wybrać właściwą końcówkę i przystąpić do usuwania zalegającej wydzieliny kataralnej z nosa malucha.

Wykorzystując aspirator do odkurzacza, trzeba jednak pamiętać, aby używać go zgodnie z instrukcją producenta oraz upewnić się, że odkurzacz będzie miał możliwość ustawienia odpowiedniej mocy – bezpiecznej dla dziecka. Ponadto nie można końcówki aspiratora wkładać za głęboko do noska dziecka oraz należy ją trzymać zaraz przy wylocie nozdrza. Dodatkowo trzeba pamiętać, że podczas oczyszczania nosa za pomocą tego typu aspiratora usta dziecka powinny być otwarte, by wyrównać ciśnienie w uszach.

Aspirator do nosa elektryczny

W nurt zasady, że potrzeba jest matką wynalazków, powstało rozwiązanie łączące zalety aspiratorów klasycznych z tym, które podłącza się do odkurzacza. Są to aspiratory do nosa elektryczne wyróżniające się:

 • niewielkimi rozmiarami – idealne do torebki;
 • cichą pracą;
 • wytwarzaniem małego podciśnienia;
 • kompaktową konstrukcją;
 • atrakcyjnym designem – żywe kolory, np. w kształcie zwierzaczka, możliwość włączenia melodyjki;
 • zasilaniem na baterie;
 • łatwością czyszczenia.

Aspiratory elektryczne stanowią nieco większy wydatek (od kilkudziesięciu złotych), ale z pewnością wzbudzą zainteresowanie u niemal każdego dziecka – także mającego najbardziej sceptyczne nastawienie, do tego typu zabiegów, skutecznie odwracając jego uwagę i umożliwiając oczyścić nosek.

Niezależnie od tego, jaki aspirator się wybierze, to z pewnością się on przyda i pozwoli w prosty oraz bezpieczny sposób ulżyć dziecku podczas kataru. Urządzenie to jest jednym z ważniejszych elementów domowej apteczki. Dzięki niemu oczyszczanie nosa jest znacznie bardziej komfortowe i mniej stresujące – zarówno dla malucha, jak i jego opiekunów.