niemowlę jedzące samodzielnie posiłek dla dzieci

Jedzenie z talerzyka – pierwszy krok do samodzielności

Samodzielne jedzenie z talerzyka stanowi dla dziecka wielki krok w kierunku samodzielności. Jest to z punktu wiedzenia rozwojowego niesamowicie istotne i stanowi bardzo ważną umiejętność. Wielu rodziców zastanawia się zatem kiedy rozpocząć z dzieckiem naukę samodzielnego jedzenia, oraz jakie naczynia dla dzieci i sztućce dla dzieci wybierać? Czy może warto postawić na talerzyk z przyssawką?

Kiedy zacząć naukę samodzielnego jedzenia przez dziecko?

dziecko jedzące samodzielnie posiłekRozwój dzieci jest sprawą bardzo zróżnicowaną i indywidualną. Niektóre dzieci z łatwością i niezwykłą radością nabierają nowych umiejętności, inne potrzebują więcej czasu i uwagi. Dotyczy to niemal wszystkich etapów rozwojowych maluchów. Wymienić tu można między innymi raczkowanie, w przypadku którego niektóre dzieci poruszą się bardzo sprawnie w dość wczesnym okresie, natomiast inne raczkują niechętnie lub nawet całkowicie pomijają ten etap aktywnego przemieszania się. Podobnie jest w przypadku samodzielnego jedzenia. Podczas gdy jedne dzieci chętnie chwytają za łyżeczkę i próbują dość niezgrabnie nakarmić siebie lub siedzącego obok misia, inne wolą być karmione przez rodzica dość długo. Przyjmuje się jednak, że naukę samodzielnego jedzenia można zaczynać w okolicach pierwszych urodzin dziecka.

Pierwsze samodzielne jedzone posiłki

Należy liczyć się z tym, że pierwsze samodzielnie spożywane posiłki w większości będą trafiały na ubranie, meble oraz na twarz dziecka zamiast do jego buzi. Nie powinno to jednak zniechęcać ani rodzica, ani dziecka do podejmowania dalszych prób. Z czasem będą one bardziej efektywne a ruchy bardziej kontrolowane. Oczywiście w sytuacji, w której mimo wielokrotnych starań dziecko pozostaje głodne i sfrustrowane, naukę samodzielnego jedzenia należy nieco odroczyć. Z drugiej jednak strony należy pamiętać o tym, że zbyt długie odkładanie tego procesu i wyręczanie dziecka podczas posiłku nie przynosi dobrych rezultatów. Ograniczanie samodzielności malca wpływa niekorzystnie na jego rozwój i samopoczucie. Potrzebuje on bowiem nowych bodźców i ciągłej stymulacji rozwoju. Karmienie dziecka przez długi czas wyrabia w nim nawyk bierności, uniemożliwia progres motoryczny, a przede wszystkim nie daje okazji do wykazania się i zdobycia pochwał oraz uznania.

Zaburzenia rozwoju

Jak wspomniono powyżej rozwój emocjonalny i motoryczny dziecka jest sprawą bardzo indywiduacją. Przyjęte widełki rozwojowe są zazwyczaj dość szerokie

buy amoxil

, lecz w sytuacji, w której rodzice mają zastrzeżenia i wątpliwości co do tempa rozwoju ich dziecka, powinni je konsultować podczas regularnych wizyt kontrolnych w poradni pediatrycznej. Zazwyczaj drobne odstępstwa od przyjętej normy nie są powodem do niepokoju, lecz wymagają wdrożenia rehabilitacji, w przypadku której systematyczna praca przynosi wymierne rezultaty. W pojedynczych przypadkach opóźniony rozwój może być związany z bardziej poważnymi schorzeniami wymagającymi specjalistycznej diagnostyki i leczenia.

Nauka samodzielnego jedzenia – chwyt szczypcowy

Nauka samodzielnego jedzenia wymaga umiejętności spożywania przez dziecko pokarmów stałych. W celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów należy przygotować dla malucha plasterki ugotowanych warzyw lub świeżych owoców. W przypadku dzieci młodszych plasterki będą chwytane całą dłonią i w dużej ilości umieszczane w buzi. Natomiast u dzieci starszych, u których doszło już do wyrobienia chwytu szczypcowego jedzenie będzie przebiegało dużo sprawniej.

Nauka samodzielnego jedzenia – naczynia i sztućce dla dzieci

niemowlę jedzące samodzielnie z talerzyka dla dzieciPodczas nauki samodzielnego jedzenia niezwykle przydatne okazują się specjalistyczne naczynia dla dzieci oraz odpowiednie sztućce. Talerzyki oraz miseczki powinny być wykonane z materiałów najwyższej jakości posiadających odpowiednie atesty potwierdzające możliwość ich kontaktu z jedzeniem dla dzieci. Naczynia dla dzieci nie powinny być zbyt duże i dostosowane do wielkości spożywanych porcji. Muszą być bardzo odporne na uszkodzenia, ponieważ zwłaszcza w pierwszym okresie nauki będą niejednokrotnie upadać z dość dużej wysokości. Dobrym rozwiązaniem jest talerzyk z przyssawką lub obciążonym dnem, które zapobiega przewracaniu i wysypaniu pokarmu. Naczynia dla dzieci powinny mieć możliwość mycia w zmywarce i sterylizacji w wysokiej temperaturze zapobiegającej rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych. Sztućce dla dzieci powinny posiadać poręczny uchwyt ułatwiający nabieranie pokarmu. Na rynku dostępne są elastyczne łyżeczki

buykamagrausa.com

, które można dowolnie formować i zginać, tak aby ułatwić dziecku naukę. Oczywiście sztućce dla dzieci powinny być wykonane z dobrych atestowanych materiałów, odpornych na mycie w zmywarce oraz sterylizację. Muszą być one dla dzieci bezpieczne, więc powinny się cechować zaokrąglonymi kształtami. Nikogo też chyba nie trzeba przekonywać do tego, aby wybierać naczynia i sztućce dla dzieci w atrakcyjnych kolorach zachęcających do nauki przez zabawę.

Nauka samodzielnego jedzenia – cierpliwość

Nauka samodzielnego jedzenia jest dość trudna i wymaga ogromnej cierpliwości zarówno ze strony rodzica, jak i dziecka. Początkowo ruchy malca są bardzo niezgrabne, jednak z czasem nabierają płynności. W pierwszym okresie dziecku można dawać małą łyżeczkę, którą będzie próbowało naśladować ruchy rodzica. Z czasem udział samodzielnego jedzenia przez dziecko podczas podawanego przez rodzica posiłku będzie coraz większy, a rola mamy lub taty sprowadzać się będzie jedynie do pomocy. Warto pokazać dziecku, że jedzenie powinno być wkładane do buzi poziomo. Wymusza to bowiem zamykanie ust w celu zagarnięcia pokarmu, co z kolei rozwija i wzmacnia mięśnie, zapobiega nadmiernemu ślinieniu się oraz przyczynia się do prawidłowego rozwoju mowy.

Nauka samodzielnego jedzenia i picia

W celu samodzielnego spożywania pokarmu oraz zdobycia umiejętności picia warto wcześnie rozpoczynać naukę z wykorzystaniem kubka. Początkowo może to być tak zwany kubek niekapek, który wykorzystuje odruch ssania. Z czasem jednak warto przyzwyczajać dziecko do picia z otwartego kubka. Na rynku dostępne są różne modele kubeczków. Warto wybierać te atestowane oraz posiadające uchwyty dostosowane do małych dłoni dziecka. Warto również rozważyć zakup pochylonego kubeczka, który zapobiega nadmiernemu przechylaniu naczynia przez dziecko i ogranicza ryzyko zachłyśnięcia się. W szerokiej ofercie naczyń dla dzieci dostępne są również bidony z ustnikiem i słomką. W przypadku tych pierwszych picie odbywa się dość biernie, natomiast rurka wymaga aktywnej pracy dziecka, co wpływa korzystnie na rozwój mięśni jamy ustnej.