dziecko wypełniające kolorowankę za pomocą kredek

Rola kolorowanek w rozwoju dziecka

Większość dzieci uwielbia malować i rysować, sprawia im to ogromną radość. Taka kreatywna zabawa wspiera prawidłowy rozwój dziecka pod wieloma względami, więc warto jak najwcześniej sięgnąć po kolorowanki. Rozwijają one zmysł artystyczny i sprawność manualną, pobudzają wyobraźnię, zabijają nudę, wspierają nawet dziecięcą wrażliwość. Wystarczy naprawdę niewiele: kolorowanka i odpowiednio dobrane kredki. Nawet jeśli dziecko nie okazuje zainteresowania malowankami, to jest wiele sposobów na zmienienie jego podejścia. Kolorowanie to bezpieczna, wesoła i przyjemna zabawa, idealna o każdej porze dnia i to niezależnie od wieku dziecka.

Poznaj korzystny wpływ kolorowanek na rozwój dziecka

dziecko z kolorowankąNiepozorne malowanie jest niezwykle istotną czynnością

, rozwija dziecięcą kreatywność i pobudza wyobraźnię. Kolorowanie wymaga skupienia, z czym małe dzieci mają na początku spore problemy, dlatego będzie to dla nich świetny trening koncentracji. Malowanie poprawia koordynację ręka-oko, ćwiczy precyzję wykonywania ruchów. Dla maluszka już samo trzymanie kredki stanowi spore wyzwanie, a jeszcze większym jest wypełnianie pól i niewychodzenie poza wyznaczone linie. Warto sięgać po kolorowanki ze względu na to, że przygotowują one do nauki pisania, rozwijają motorykę małą. Ponadto dziecko uczy się rozpoznawania kolorów, poznaje ich różne odcienie. Malowanie to również świetny sposób na wyciszenie się, dziecko staje się spokojniejsze, uczy się również samodzielnej zabawy. Ma to sporo plusów dla rodziców, bo uzyskują oni więcej czasu dla siebie. Nie trzeba stale nadzorować malującego dziecka, które jest w pełni pochłonięte tą czynnością i sprawia mu to ogromną przyjemność.

Dzieci mają tendencję do tego, że szybko się nudzą, przez co zaczynają narzekać i snuć się bez większego celu po domu. Można jednak uniknąć marudzenia, sięgając po malowanki i kredki. Jest to skuteczny sposób na zabicie nudy i to nie tylko w domu. Warto mieć ze sobą kolorowanki także podczas wyjść. Świetnie sprawdzą się w poczekalni u lekarza, podczas czekania na posiłek w restauracji czy wizyty u znajomych. Malowanie to dla dziecka nie tylko świetna zabawa, ale też sposób na podniesienie samooceny. Czuje ono dumę z pokolorowania obrazka, nabiera pewności siebie. Kolorowanie to również sposób na rozładowanie napięcia i zniwelowanie stresu. Dzieci także zmagają się z trudnymi emocjami, a malowanki pomagają się z nimi uporać. Kolorowanie jest też treningiem wytrwałości i cierpliwości, świetnym sposobem na rozwijanie zdolności manualnych. Malowanki mogą mieć nawet walory edukacyjne, wzbogacać język dziecka o nowe słowa, uczyć pisania, liczenia, nazywania zwierząt i figur geometrycznych czy przedmiotów codziennego użytku.

Jak zachęcić dziecko do kolorowania?

Większości dzieci nie trzeba namawiać do malowania, same chętnie siadają z kredką w ręce i przystępują do zabawy. Zdarza się jednak, że dziecko stroni od kolorowanek, co może wynikać z różnych powodów. Najważniejsze jest to, aby do niczego nie zmuszać, można jednak zachęcać do malowania na różne sposoby. Trzeba dobrać odpowiednią kolorowankę do wieku i zainteresowań dziecka. Potrzebne będą też dobrej jakości przyrządy malarskie. Najlepiej sprawdzają się miękkie kredki, które dobrze leżą w dłoni

, mają intensywne kolory, są odporne na złamanie. Malować można nie tylko kredkami, ale też flamastrami czy farbami. Dziecku trudno będzie przejść obojętnie obok atrakcyjnej kolorowanki i pięknego zestawu kredek. Można też zacząć od jadalnych farbek i malowania rączkami. Kolejnym sposobem na zachęcenie dziecka do malowania jest zrobienie domowej galerii prac i powieszenie ich w jego pokoju lub innym pomieszczeniu. Dla dziecka bardzo motywująca będzie już sama możliwość pochwalenia się swoimi artystycznymi osiągnięciami. Obrazki można powiesić na lodówce za pomocą magnesów lub oprawić w ramki. Świetnie sprawdza się też poproszenie dziecka o przygotowanie czegoś ładnego dla jakiegoś członka rodziny.

Jak wybrać odpowiednie kolorowanki dla dzieci? Co warto mieć na uwadze?

niemowlę z kolorowankąW sprzedaży dostępne są kolorowanki dla dziewczynek i chłopców, różnią się one przede wszystkim tematyką. Przy zakupie malowanki dla dzieci zawsze powinno się brać pod uwagę ich indywidualne zainteresowania i preferencje. Najlepiej będzie wybrać się na zakupy wspólnie z dzieckiem, aby mogło wybrać kolorowankę, która spodoba mu się najbardziej. Kolorowanki dla chłopców dotyczą głównie samochodów, samolotów, statków kosmicznych, ulubionych postaci z kreskówek. Dziewczynki preferują zwykle księżniczki, bajkowe motywy, zwierzęta. Malowanki nawiązujące do postaci, które są przez nie chętnie oglądane, zawsze będą mile widziane. Nie brakuje też kolorowanek uniwersalnych. Ważne jest to, aby trafić właściwie z tematyką kolorowanki.

Znaczenie ma to, aby dobrać właściwie malowankę do wieku i możliwości dziecka, czyli mieć na uwadze poziom trudności. Kolorowanki nie mogą być zbyt skomplikowane ani za łatwe. Objętość kolorowanki także jest ważna. W przypadku małych dzieci lepiej sprawdzą się publikacje o mniejszym formacie i z niewielką liczbą stron. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje malowanek: wodne, z naklejkami czy nawet z pustymi miejscami do dorysowania. Kolorowanek nie trzeba nawet kupować, bo są one dostępne całkowicie za darmo w Internecie w formie plików do druku. Wystarczy zapisać je na dysku twardym komputera, po czym wydrukować. Przy tak ogromnym wyborze można znaleźć wspólnie z dzieckiem szereg pięknych malowanek, idealnie dopasowanych do jego osobistych preferencji i zainteresowań.