dziecko stojące za płotkiem

W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo pociechy w domu?

Mogłoby się wydawać, że dom to najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka, ale kryje się w nim wiele niebezpieczeństw. To właśnie w domowym zaciszu dochodzi najczęściej do różnych wypadków, dlatego należy zadbać o to, aby odpowiednio przystosować pomieszczenia, mając w domu małe dzieci. Przydadzą się różne zabezpieczenia do szafek, barierka do łóżka, blokady na okna przed dziećmi, bramka zabezpieczająca. Przyjrzeć trzeba się także meblom, roślinom i stosowanej chemii. Dużym niebezpieczeństwem dla dziecka jest rozgrzany piekarnik, rozlana woda na śliskich płytkach, wrząca woda w czajniku, ostre sztućce w szufladach, podłączona do prądu lokówka czy nawet suszarka.

Co może stanowić zagrożenie dla dziecka w domowej przestrzeni?

dziecko stojące na krzesełkuW przypadku dzieci zdecydowana większość wypadków ma miejsce w domu, co wynika przede wszystkim z ciekawości, potrzeby eksplorowania otoczenia i doświadczania nowych bodźców. Małe dzieci uczą się przede wszystkim przez doświadczanie, ale nie trzeba czekać na to, aż przekonają się na własnej skórze, że nie można dotykać gorących przedmiotów, bo grozi to oparzeniem i bólem. Zadaniem rodzica jest stworzenie dziecku bezpiecznej przestrzeni do prawidłowego rozwoju, zredukowanie potencjalnych zagrożeń. Jednym z nich jest kuchenka, która ma gorącą powierzchnię, może też ulatniać się z niej gaz, co grozi zatruciem czy wybuchem. Nierzadko słyszy się o tym, że dziecko odkręciło gazówkę lub włączyło jakieś urządzenie i spowodowało pożar. Nieświadome zagrożenia dzieci mogą nawet włożyć widelec do gniazdka elektrycznego lub zachlapać elektronikę wodą, a skutki tego byłyby bardzo poważne. Problem stanowią też ostre narzędzia, gorący olej pryskający podczas smażenia jedzenia na patelni, wrzątek w garnku lub czajniku.

Zagrożenia czekają na dziecko w pomieszczeniu gospodarczym/schowku, w którym trzyma się różne detergenty. Mogą przyczynić się do poparzenia i trwale uszkodzić skórę dziecka, nie mówiąc o zatruciu oparami czy połknięciu szkodliwej substancji. W takich miejscach przechowuje się też niebezpieczne dla dziecka urządzenia typu wiertarka i narzędzia do majsterkowania. Nawet niepozorne przedmioty codziennego użytku mogą zagrażać dziecku. Maluszki biorą wszystko do rąk i wkładają sobie do buzi. Mogą wyrządzić sobie krzywdę nawet nożyczkami, długopisem czy pilnikiem do paznokci. Meble także stanowią zagrożenie, jeśli są niestabilne i mają ostre kanty. Dzieci mają tendencje do wspinania się po nich, co może zakończyć się upadkiem czy nawet przygnieceniem przez szafę. Wystarczy chwila nieuwagi do tego, aby dziecko wypadło przez niezabezpieczone okno lub spadło ze schodów albo połknęło lekarstwa dla dorosłych. Nawet niektóre rośliny mogą stanowić realne zagrożenie i być toksyczne dla maluszka.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu?

O bezpieczeństwo dziecka należy zadbać już w przypadku jego pokoju, świetnie sprawdzi się wobec tego barierka do łóżka. Znaczenie ma to, aby wybierać meble o zaokrąglonych brzegach, o gładkiej powierzchni. Muszą być one stabilne i dobrze zamocowane do ściany, aby nie przewróciły się na dziecko, które zacznie się po nich wspinać. Ponadto łóżko dziecka nie powinno znajdować się przy źródle ciepła ani przy oknie. Zapobiega to wysychaniu błon śluzowych i infekcjom oraz wdrapywaniu się na parapet. Znaczenie ma też to, aby meble były wyposażone w mechanizm bezpiecznego zamykania, by nie doszło przypadkiem do przytrzaśnięcia palców drzwiczkami. Zadbać należy też o właściwe oświetlenie, światło powinno być delikatne i ciepłe, aby nie raziło w oczy. Lampka nocna jest niezbędna do tego, aby dziecko nie miało problemów z poruszaniem się po zmroku. Łóżeczko nie powinno znajdować się przy przewodzie lampki, bo istnieje ryzyko owinięcia sobie go wokół szyi lub potraktowania jako gryzaka, co grozi porażeniem prądem.

O czym pamiętać podczas zabezpieczania domowej przestrzeni?

Bardzo ważną kwestią w przypadku małych dzieci jest to, aby odpowiednio zabezpieczyć okna przed wypadnięciem. Znaczenie ma to, aby miały funkcję uchylania i nie było konieczności wietrzenia pomieszczeń przy otwartym skrzydle. Świetnie sprawdzą się klamki blokowane kluczykiem, dzięki czemu maluszek nie zdoła otworzyć okna. Poleca się blokady nie tylko na okna, ale też na drzwi i szafki. W ten sposób będzie można uchronić dziecko przed przytrzaśnięciem palców i wyciągnięciem ostrych narzędzi. Na drzwi warto założyć zabezpieczenie przed zatrzaśnięciem. W sprzedaży znajdują się specjalne osłony narożników, które mocuje się na taśmę klejącą. Przyda się również gumowa osłona na kran i płytę kuchenną, aby nie doszło do poparzenia ani uruchomienia palników. Zabezpieczyć warto nawet doniczki z kwiatami za pomocą specjalnej siatki. Telewizor również wymaga dodatkowej ochrony, aby nie doszło przypadkiem do jego zrzucenia ze stolika. Dostępne są zestawy do mocowania odbiornika do ściany od tyłu, dzięki czemu będzie stać stabilnie i nie wyląduje na podłodze.

Jakie akcesoria zwiększą poziom bezpieczeństwa w domu?

dziecko otwierające szafkę kuchennąJako że gniazdka elektryczne budzą dużą ciekawość wśród małych dzieci, warto je odpowiednio zabezpieczyć. W sprzedaży dostępne są specjalne wtyczki, dzięki czemu ryzyko włożenia palca lub widelca w otwory zostaje wyeliminowane. Takie zaślepki do gniazdek sprawią, że dziecko straci nimi zainteresowanie, dzięki czemu nie stanie mu się krzywda. Niektóre zaślepki mogą być nawet dodatkowo zamykane za pomocą plastikowych kluczyków, co zapewnia jeszcze większe bezpieczeństwo. Świetną opcją w przypadku małego dziecka jest bramka ochronna, szczególnie jeśli dopiero raczkuje lub zaczyna chodzić. Pilnowanie go przez 24 godziny jest bardzo uciążliwe, dlatego warto zainwestować w praktyczne bramki i barierki ochronne.

Przy wyborze jakichkolwiek zabezpieczeń zawsze trzeba mieć na uwadze to

, aby były one wykonane z dobrej jakości materiałów, posiadały odpowiednie atesty i spełniały wymagane normy bezpieczeństwa. Bramka musi być odpowiednio wysoka, stabilna i mocna, pozbawiona szkodliwych substancji. Najbardziej wytrzymałe są bramki metalowe, które nie ulegają odkształceniom, nie odbarwiają się, są odporne na korozję. Przy wyborze bramki trzeba mieć na uwadze rodzaj zamknięcia, rozmieszczenie szczebelków. Najlepszym wyborem są modele wyposażone w czterostopniowe zakładki, których z otwarciem dziecko sobie nie poradzi. Bramka przyda się do zabezpieczenia schodów i kominka. Można zamontować ją przy schodach, we framugach drzwi i w przejściach między pomieszczeniami.

Istotną kwestią jest też to, aby zabezpieczyć sznurki od rolet i żaluzji, aby nie doszło do zaplatania się czy nawet uduszenia. W wannie i brodziku powinna znaleźć się mata antypoślizgowa, która ochroni przed upadkiem. Z pola widzenia powinny zniknąć małe i ostre przedmioty. Należy trzymać je w schowkach, poza zasięgiem wzroku dziecka, to samo dotyczy chemii i lekarstw. Zadbać trzeba o bezpieczną podłogę, najlepiej sprawdzi się drewniana. Nie należy pastować jej na połysk, bo zwiększa to ryzyko poślizgnięcia się i upadku. W przypadku alergików nie nadają się dywany ani wykładziny. Mając podłogi wykończone płytkami ceramicznymi, należy wyposażyć się w paski antypoślizgowe, co uchroni dziecko przed upadkiem.