dziecko próbujące grać na pianinie

Wczesny kontakt z instrumentami może pomóc w rozwoju dziecka

Muzyka jest bardzo ważna w życiu każdego dziecka, dlatego warto się nią otaczać, będąc jeszcze w ciąży. Przyszła mama może poczuć, że maluszek rozwijający się w jej łonie reaguje na dźwięki. Rodzaj muzyki słuchanej przez brzemienną matkę ma duży wpływ na zachowanie dziecka. Nie bez powodu szumiące misie cieszą się tak ogromną popularnością, podobnie jak pozytywki i inne akcesoria wydające dźwięki. Muzyka wspiera prawidłowy rozwój niemowlęcia, oddziałuje na zmysł słuchu. Już małemu dziecku warto sprezentować zabawki muzyczne, a starszemu można wręczyć prawdziwy instrument i pomyśleć nad szkołą muzyczną.

Dlaczego warto jak najwcześniej sięgnąć po instrumenty muzyczne dla dzieci?

dziecko grające na skrzypcachWiele dzieci wykazuje zainteresowanie muzyką już od urodzenia, dlatego nie warto zwlekać z zakupem zabawki muzycznej. Akcesoria wydające różne efekty dźwiękowe i odtwarzające melodyjki zawsze będą mile widziane. Godne polecenia są zabawki interaktywne, które ćwiczą zmysł słuchu, mowy i dotyku. Wszystko to kształtuje poczucie rytmu, wzbudza zainteresowanie instrumentami muzycznymi, rozwija kreatywność. Nauka gry na instrumencie to doskonały sposób na zabicie nudy i świetną zabawę. Obycie z muzyką wpływa na rozwój umysłowy, poznawczy, emocjonalny i społeczny. Wspólne muzykowanie jest dla maluszka czymś niezwykle przyjemnym, zacieśnia więzi rodzinne. Dzieci uwielbiają, jak im się śpiewa i pokazuje zabawki wydające różne dźwięki. Z czasem zaczynają same sięgać po instrumenty muzyczne i próbować na nich grać. Korzyści z gry na instrumencie jest naprawdę wiele

buy augmentin online

, poprawia ona pamięć i koncentrację. Kształtowanie umiejętności muzycznych wymaga skupienia, zaangażowania wzroku i słuchu, precyzji ruchów. Mali muzycy mają zdecydowanie lepsze wyniki w nauce i łatwiej jest im się skoncentrować.

Na korzyść gry na instrumencie muzycznym przemawia uczenie się cierpliwości, samodyscypliny i wytrwałości. Dziecko nie zraża się, ale próbuje dalej, aby osiągnąć zamierzony cel. Każdy kolejny sukces jest powodem do dumy, źródłem ogromnej satysfakcji, rośnie też pewność siebie. Granie na instrumencie wymaga również od dziecka dobrej organizacji czasu, aby pogodzić wszystkie obowiązki. Kolejną zaletą będzie poprawienie umiejętności społecznych, co wynika z uczenia się pracy zespołowej. Dziecko poprzez muzykowanie może wyrazić siebie na różne sposoby oraz zredukować napięcie i stres. Gra na instrumencie muzycznym jest skutecznym sposobem na oderwanie się od natłoku myśli i problemów dnia codziennego. Do zalet zaliczyć można również poprawienie umiejętności słuchania i koordynacji ruchowej. Warto wiedzieć, że mali muzycy lepiej radzą sobie na zajęciach matematycznych. Obcowanie z muzyką rozwija inteligencję i sprawność mózgu. Do jej odbioru zaangażowane są obie półkule mózgowe. Dzieci rozwijane muzycznie od najmłodszych lat świetnie sobie radzą na szkolnych zajęciach z przyrody

buy levitra cheap

, sztuki i języków obcych.

Jakie wybrać instrumenty dla dzieci?

dziecko grające na pianinieDo wyboru jest wiele instrumentów muzycznych, które można polecić już w przypadku małego dziecka. Przykładem będą skrzypce, które są poręczne i pozwalają na odbieranie muzyki całym ciałem. Wystarczy wprawić w ruch struny, a dziecko poczuje wibracje i dźwięki niemalże wszędzie. Instrumenty strunowe wydają się być skomplikowane, ale nawet kilkuletnie dziecko świetnie sobie poradzi z ich obsługą. Świetną opcją będzie bez wątpienia gitara dla dzieci, już samo pobrzękiwanie na niej sprawia mnóstwo radości, nauczenie się podstaw nie zajmuje wiele czasu. Gitary dostępne są w różnych wymiarach, dzięki czemu nie ma problemu z dopasowaniem instrumentu do wieku i możliwości małego muzykanta. Ponadto gitara jest łatwa do przenoszenia, można zabrać ją ze sobą praktycznie wszędzie i ćwiczyć umiejętności muzyczne poza domem. Jako że nawet najprostsze chwyty na gitarze świetnie brzmią, dziecko jest zmotywowane i chętne do kontynuowania nauki.

Zawsze można sięgnąć po coś łatwiejszego, czyli po pianino lub keyboard. Tego typu instrumenty muzyczne są najczęściej wybierane przez rodziców, mogą na nich rozpocząć naukę gry już paroletnie dzieci. Obsługa keyboardu jest stosunkowo łatwa, istotne będzie wybranie modelu lekkiego, aby nie było problemów z przenoszeniem go. Co więcej, do dyspozycji jest nawet funkcja uczenia się melodii. Dziecko może samodzielnie pojąć podstawy, nie będą nawet potrzebne zajęcia muzyczne. Dodatkową zaletą jest wygrywanie dźwięków innych instrumentów, dzięki czemu można też tworzyć różne podkłady pod klawisze. Kolejną propozycją będzie perkusja, która jest już jednak nieco bardziej wymagającym instrumentem, konieczne jest dobre poczucie rytmu. Na początek wystarczy standardowy zestaw, który będzie można w przyszłości rozbudować o kolejne elementy, czyli bębny i talerze. Do dyspozycji są też różne instrumenty dęte, w szkole dziecko często zaczyna naukę gry na flecie na zajęciach muzycznych. Flet jest łatwy w obsłudze, ale dzieci zwykle szybko się nim nudzą. Z kolei gra na trąbce czy saksofonie jest dosyć skomplikowana, dlatego nie sprawdzi się w przypadku małego dziecka.