babcia czytająca dziecku bajkę

Wieczorne czytanie bajek – nawyk zbliżający rodzinę

Czytanie bajek na dobranoc jest jedną z najlepszych rzeczy dla rozwoju dziecka. W świecie zdominowanym przez urządzenia elektroniczne ciężko o rozwijanie wyobraźni. Tradycyjne książki doskonale pobudzają zdolności kreatywne. Dodatkowo regularne czytanie tworzy wyjątkową więź między rodzicem a maluchem. W większości przypadków to jedna z ulubionych części dnia dla dziecka.

Rozwój empatii poprzez czytanie

rodzina czytająca bajkęBohaterowie książek przeżywają różnego typu przygody. Dodatkowo podejmują różne decyzje i ponoszą ich konsekwencje. Może to nieść za sobą zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje. Maluch podczas słuchania opowieści będzie uczyć się postępowania w określonych sytuacjach. Pozna punkt widzenia i sposób postępowania bohatera książki. Dodatkowo będzie uczył się rozpoznawać emocje i patrzeć na świat z perspektywy innej osoby. Na rynku można znaleźć wiele książek opisujących sposób myślenia bohaterów i ich emocje.

Rozbudowa słownictwa malucha

Kupując książki dla dzieci, warto zwrócić uwagę na to, jakim językiem są napisane. Powinny one używać poprawnego słownictwa i zwrotów gramatycznych. Należy jednak dobierać je odpowiednio do wieku dziecka. Jeśli poziom lektury będzie zbyt wysoki, ze względu na dużą ilość trudnych słów maluch może być znudzony i zniechęcony do czytania. Bajki dla niemowląt są również polecane podczas nauki mówienia. Warto wybierać wtedy książki przeznaczone dla najmłodszych dzieci. Kładą one szczególny nacisk na słowa, od jakich dziecko zaczyna mówić. Dodatkowo są one często bogato ilustrowane. Dzięki temu dodatkowo zainteresują malucha.

Książka zamiast elektroniki

W czasach wszechobecnej elektroniki książki nie wydają się ciekawe dla większości dzieci. Dzieje się tak

buy cheap kamagra oral jelly

, ponieważ często maluchy nie są od najmłodszych lat przyzwyczajone do słuchania opowieści i czytania. Rodzice, chcąc mieć przysłowiową „chwilę dla siebie” pozwalają dzieciom na zbyt długie oglądanie telewizji czy surfowanie w Internecie. Przyzwyczajenie malucha do codziennej lektury

puttygen.biz

, poprzez wieczorne czytanie bajki na dobranoc, wyrobi w nim nawyk czytania. Należy zwrócić również uwagę na własną postawę. Najmłodsi, widząc, że rodzice przez wiele godzin przesiadują przed telewizorem czy komputerem, nie widzą w tych czynnościach nic złego. Pokazanie dzieciom właściwych wzorców jest bardzo ważne już od pierwszych lat życia.

Poszerzenie zainteresowań i rozbudzenie ciekawości poprzez czytanie

mama czytająca córce bajkęKażda książka opisuje inne historie. Bajki dla dzieci do czytania pozwalają na poznawanie nowych, niesamowitych krain, fantastycznych bohaterów, czy strasznych i złych postaci. Zdarzają się nawet sytuacje, że to rodzice nie chcą przerywać książek, które czytają swoim pociechom. Aby przyzwyczaić dziecko do czytania i zainteresować je historiami należy od najmłodszych lat zarazić je miłością do książek. Najlepszą metodą jest dobieranie odpowiednich książek do wieku i regularne ich czytanie. Warto dać dziecku możliwość wyboru. Pokazać mu kilka książek, opowiedzieć w skrócie, o czym są i pozwolić samodzielnie podjąć decyzję. Nie zawsze opowieści z morałem, które dla rodziców będą wydawać się najlepsze, będą dobre dla dziecka. Zniechęcenie dziecka poprzez znudzenie podobnymi historiami lub czytaniem zbyt trudnych lektur może na zawsze zgasić u niego zapał do czytania. Doskonałym sposobem na pobudzenie ciekawości u dzieci jest wybieranie kilkutomowych książek lub zbiorów opowiadań. Dzięki temu maluch zżyje się z głównym bohaterem i będzie zainteresowany jego dalszymi losami.

Książki pomocne w trudnych sytuacjach

W życiu zdarzają się różne sytuacje, które mogą być trudne do zrozumienia dla dziecka. Choroba, czy śmierć bliskiej osoby to tylko niektóre z przykładów sytuacji, których maluch prawdopodobnie nie będzie rozumiał. Również sytuacje z pozoru proste dla dorosłych jak kłótnie z rodzeństwem czy niezręczne sytuacje w przedszkolu mogą być dla dziecka trudne do zrozumienia. Czytanie historii opowiadających podobne sytuacje pozwoli zobaczyć maluchowi, jak w danej sytuacji zachował się główny bohater i co czuł. Zrozumie wtedy, że dane wydarzenie nie dotyczy tylko jego, a również innych osób na świecie. Dzięki temu łatwiej będzie mu zrozumieć otaczający go świat.

Jak dobrać książkę do wieku dziecka?

Książki należy dobierać odpowiednio do wieku malucha. Nie chodzi tutaj tylko o historie zawarte w lekturze, ale również o sposób wydania. Maluchy poniżej 24 miesiąca życia powinny posiadać książki w większych formatach, o grubych i sztywnych kartkach. Dobrze gdy zawierają one dodatkowe obrazki, które zainteresują i przyciągną uwagę dziecka. Ilustracje powinny być proste i zawierać elementy z życia codziennego, które dziecko zna. Dzięki temu będzie można pokazywać je maluchowi i rozmawiać na ich temat. Książki dla dzieci w przedszkolu powinny posiadać bardziej rozbudowane historie. Pozwolą one na poznanie bohaterów i wciągnięcie się w ich świat. Cały czas powinny one zawierać jednak ilustracje. Będą one przyciągać uwagę i dodawać do historii dodatkowe elementy. Książki z rozbudowanymi historiami, w których znajduje się sam tekst, polecane są dopiero dzieciom w szkole podstawowej.