bawiące się dziecko

Jak dobrać zabawki edukacyjne do wieku dziecka?

Zabawka powinna nie tylko bawić, ale też uczyć. Czy jest to możliwe? Oczywiście, że tak! Nie trzeba nawet daleko szukać, bo z pomocą przychodzą powszechnie dostępne zabawki edukacyjne. Bogaty i zróżnicowany asortyment sprawia, że można dobrać zabawkę do potrzeb każdego dziecka, niezależnie od wieku, preferencji i możliwości. Tego typu zabawki rozbudzają dziecięcą ciekawość, zapewniają mnóstwo wspaniałej zabawy, wspierają rozwój psychofizyczny. Oddziałują one na praktycznie wszystkie zmysły maluszka, są kolorowe, wielofunkcyjne, niezwykle atrakcyjne dla dziecka. Można też mówić o bezpieczeństwie ich użytkowania.

Jakie zalety mają edukacyjne zabawki dla dziewczynek i chłopców?

Jako że nie ma przystępniejszego sposobu na przyswojenie nowej wiedzy i nabycie różnych umiejętności niż poprzez zabawę, warto zainwestować w zabawki o walorach edukacyjnych. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby zachęcać do zabawy, jednocześnie wspierając prawidłowy rozwój dziecka na wielu płaszczyznach. Zabawki edukacyjne mają bardzo korzystny wpływ na sprawność manualną, zachęcają do zabawy. Ponadto uczą cierpliwości, metodycznego podejścia, wytrwałości. Można też mówić o ćwiczeniu precyzji ruchu, dziecku jest coraz łatwiej wykonywać różne czynności. Zabawki edukacyjne wspomagają logiczne myślenie, co ma kluczowe znaczenie w rozwoju młodego człowieka. Zabawa nimi rozwija również wyobraźnię przestrzenną, co wynika z manipulowania wielorakimi elementami. Stanowią też świetne wsparcie dla kreatywności ze względu na mnogość kształtów, kolorów, faktur.

Zabawki edukacyjne mogą wiele nauczyć, trenują też koncentrację. Małym dzieciom jest trudno skupić się na wykonywaniu jednej czynności przez dłuższy czas, dlatego warto wspomóc się zabawkami o walorach edukacyjnych. Sprawdzają się idealnie do kształtowania małej i dużej motoryki. Wspomagają one też naukę samodzielności, wspierają właściwą sprawność i koordynację ciała. Dziecko uczy się, jak prawidłowo chwytać przedmioty w dłonie i manipulować nimi, dzięki czemu łatwiej jest mu w przyszłości opanować umiejętność pisania i rysowania. Zabawki edukacyjne są tak zaprojektowane, aby wzmacniać napięcie mięśni, utrwalać koordynację oko-ręka. Stymulują one zmysł słuchu, wzroku i dotyku. O zaletach zabawek edukacyjnych można też mówić w aspekcie społecznym, bo uczą współpracy z innymi dziećmi, usprawniają komunikację. Dzieci są bardziej skłonne do podejmowania nowych wyzwań i dążenia do osiągnięcia zamierzonego celu metodą prób i błędów.

Rodzaje zabawek edukacyjnych

Rodzajów zabawek edukacyjnych jest całe mnóstwo, dzięki czemu dla każdego znajdziesz się coś odpowiedniego. Małym dzieciom można już sprezentować karuzelę z zawieszkami w różnych kolorach i kształtach, poruszające się i przykuwające wzrok maluszka. Mogą być wyposażone w pozytywkę i projektor oraz szereg innych przydatnych funkcji o walorach edukacyjnych. Świetną opcją będę też kostka edukacyjna, wykonana z miękkiego i przyjemnego w dotyku materiału. Tego typu zabawka wspiera rozwój motoryczny i sensoryczny. Jest odpowiednia już dla kilkumiesięcznego dziecka, które będzie ją chwytać i obracać. Świetne sprawdza się również mata edukacyjna, która trenuje całe ciało, ćwiczy mięśnie. O macie warto pomyśleć już podczas kompletowania wyprawki, bo może być użytkowana od pierwszych dni życia dziecka. Wyposażona jest ona w pałąk i zawieszone na nich elementy kolorowe, szeleszczące, grające, brzęczące. Oddziałuje to na zmysł wzroku i słuchu oraz wzmaga koncentrację i zachęca do aktywności (obracania się z pleców na brzuch, wyciągania rączek).

bawiące się dzieckoŚwietną opcją dla każdego dziecka będzie książeczka edukacyjna

, odpowiednia już dla niemowlaka. Tego typu zabawka jest uszyta z miękkich tkanin, wzbogacona o duże i kolorowe obrazki oraz elementy, których można dotykać i pociągać. Dziecku warto sprezentować zawieszkę edukacyjną, będzie świetną opcją dla niemowlaka. Ze względu na jej wymiary maluszek może mieć ją cały czas przy sobie, świetnie sprawdzi się w łóżeczku, wózku, foteliku. Zawieszki wydają różne dźwięki, mają kontrastujące i żywe kolory. Ciekawą opcją są sensoryczne zabawki, które się kiwają przypominają zwierzątko. Dziecko może samodzielnie wprowadzać je w ruch, obserwować poruszające się kuleczki, słuchać wygrywanych melodii. Tego typu zabawka wspiera zmysł słuchu, dotyku i wzroku. Wspomaga rozwój koordynacji ruchowej i ćwiczy umiejętność skupiania uwagi. Zabawki typu wańka wstańka sprawdzają się idealnie do wzmagania koncentracji, rozwoju motoryki małej i precyzji. Zabawki edukacyjne są bardzo angażujące, zachęcają do wysiłku motorycznego.

Warto sprezentować dziecku zabawkowe instrumenty muzyczne, które grają, szeleszczą, piszczą. Możliwości jest naprawdę wiele: gitary, pianina, cymbałki, grzechotki, kołatki, fortepiany, perkusje, bębny, flety i wiele więcej. Nie można oczywiście zapomnieć o kultowej i ponadczasowej zabawce w postaci klocków, które wspierają rozwój dziecka pod wieloma względami. Zapewniają mnóstwo świetnej zabawy, są ponadczasowe i sprawdzą się w przypadku każdego dziecka, niezależnie od wieku. Świetne będą również stoliki edukacyjne dla najmłodszych, które uczą dźwięków, liter, nowych słów, odgłosów wydawanych przez zwierzęta, nawet języków obcych. Godne polecenia są zabawki interaktywne, dzięki którym dziecko może nauczyć się liczyć i nabyć szereg innych umiejętności. Dla starszych dzieci rewelacyjnie sprawdzą się gry edukacyjne, które ćwiczą zręczność, pamięć, spostrzegawczość, refleks. Kolejną opcją do wyboru są zabawki kreatywne, które mają duże walory edukacyjne, zachęcają do samodzielnego działania. Nie brakuje maskotek edukacyjnych i układanek, które również będą mile widziane.

Jak wybrać odpowiednią zabawkę edukacyjną dla dziecka?

Dla niemowlaka idealne będą: książeczki edukacyjne i układanki, karuzela nad łóżeczko, mata edukacyjna, szeleszczące maskotki wydające dźwięki. Rocznemu dziecku można już kupić stolik edukacyjny, książkę i układanki. Odpowiednie zabawki edukacyjne dla 2 latka i 3 latka to zabawkowe instrumenty muzyczne, klocki, książki, układanki. Czterolatkowi i pięciolatkowi można wręczyć wieloelementowy zestaw klocków, gry edukacyjne. Przy wyborze zabawek edukacyjnych zawsze trzeba mieć na uwadze ich typ, sugerowany wiek dziecka, funkcjonalność, jakość materiałów i wykonania

, atesty i certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo użytkowania.