niemowlę ze smoczkiem dla dzieci leżące obok maskotki

Czy dziecku potrzebny jest smoczek uspokajający?

Akcesoria przeznaczone dla najmłodszych pomagają w ich rozwoju, a także w zaspokajaniu potrzeb i odruchów. Rodzice często zastanawiają się, czy dawać swoim pociechom smoczki. Przez długi czas były one bowiem uznawane za powód krzywego zgryzu u starszych dzieci. Tak jak z każdą inną zabawką czy gadżetem, nie powinny być one używane w nadmiarze. Jeżeli dobry smoczek będzie podawany dziecku z umiarem, może przynieść wiele korzyści zarówno dla malucha, jak i dla rodziców.

Do czego służy smoczek uspokajający?

niemowlę ze smoczkiem uspokajającymMaluchy przez pierwsze miesiące odczuwają silną potrzebę ssania, którą głośno okazują. Nie zawsze jest to pora na podanie pokarmu lub butelki, dlatego właśnie stosuje się smoczki. Mają one uspokoić frustrację dziecka, które nawet przez cały dzień może wykazywać odruchy ssania. Niemowlakowi ze smoczkiem w buzi będzie dużo łatwiej się wyciszyć, a także zasnąć. Maluch będzie czuł się spokojnie i bezpiecznie, co również będzie miało duży wpływ na jego prawidłowy wzrost. Odpowiednio dobrany smoczek pomaga dziecku ćwiczyć mięśnie odpowiadające za rozwój zgryzu i mowy. To proste akcesorium pozwala rodzicom odpocząć w ciszy, a także wrócić do domowych obowiązków. Opieka nad dzieckiem bardzo często wymaga korzystania z pomocy, jaką niosą przeznaczone maluchom gadżety.

Kiedy dać go dziecku?

Smoczki lub uspokajacze, to akcesoria przeznaczone dla dzieci w wieku kilku miesięcy. Na rynku pojawia się coraz większa ilość modeli smoczków o różnych wielkościach i kształtach, dzięki czemu można z łatwością wybrać odpowiednio wyprofilowany. Każdy maluch rozwija się w innym tempie, dlatego ciężko określić, kiedy należy podawać mu konkretne akcesoria. Po pierwszych czterech tygodniach życia, kiedy potrzeba ssania, którą odczuwa dziecko, jest coraz większa, można podać mu smoczek dla noworodka. Niektóre maluchy w ogóle nie muszą z nich korzystać. Dziecko samo pokaże, czy dany gadżet mu się podoba i czy będzie chciał z niego korzystać, nawet kiedy jeszcze nie potrafi tego powiedzieć. Kiedy u malucha pojawia się potrzeba korzystania ze smoczka, warto rozejrzeć się wśród obecnych w sklepach modeli, aby wybrać najkorzystniejszy.

Różne rodzaje smoczków

Rodzice, decydując się na zakup uspokajacza dla maluchów, mogą wybrać jego kształt, wielkość oraz materiał, z którego jest wykonany. Najpopularniejsze są smoczki silikonowe, lateksowe i kauczukowe. Są miękkie i elastyczne, jednak należy pamiętać, aby sprawdzić, czy maluch nie ma uczulenia na żaden z tych materiałów. Jeśli chodzi o kształty, to dla najmłodszych najlepiej sprawdza się uspokajacz dynamiczny, zaprojektowany w taki sposób, aby poruszać się zgodnie z rytmem ssania dziecka oraz umożliwiać mu swobodne oddychanie. Smoczek ortodontyczny, zwany też anatomicznym jest najczęściej wybierany w kolejnych miesiącach życia dziecka. Ma on charakterystyczną, ściętą końcówkę, która zapobiega powstawaniu wad zgryzu. Te o okrągłym kształcie dobrze sprawdzą się u dzieci, które już piją z butelki, natomiast u maluchów karmionych piersią lepszym wyborem będą smoczki symetryczne.

Kolorowe i z zawieszkami

dziecko ze smoczkiemW budowie uspokajacza ważna jest nie tylko guma, ale również tarczka. U noworodków musi być ona odpowiednio wyprofilowana, tak aby bez przeszkód pozwalać im oddychać przez nos. Umieszczone tam otworki zapobiegają podrażnieniu skóry dziecka, ponieważ umożliwiają swobodny przepływ powietrza. Tarczka musi być wykonana z bezpiecznych dla dzieci tworzyw, które nie wywołają u nich niepożądanych reakcji. Wybierając smoczek dla swojego malucha, warto również zwrócić uwagę na jego estetykę, a kiedy dziecko już naprawdę się do niego przyzwyczai, dobrze jest stosować zawieszkę, która zapobiegnie zgubieniu uspokajacza. Rodzice najczęściej wybierają smoczki w wyrazistej kolorystyce z dobrze wyprofilowaną, wytrzymałą gumą, jak na przykład smoczek Bibs, do którego zrobienia wykorzystano organiczny kauczuk. Wykonane z dbałością o każdy szczegół uspokajacze będą towarzyszyć maluchom we wszystkich stresujących sytuacjach przez pierwsze miesiące życia.

Odzwyczajanie od smoczka

Chociaż ssanie smoczka może przynieść korzyści dla rozwoju malucha, rodzice muszą zwrócić uwagę na to kiedy należy zacząć dziecko od niego odzwyczajać. Uspokajacz nie może być rozwiązaniem każdego problemu, nawet kiedy pociecha bardzo się go domaga. Smoczki przeznaczone są dla dzieci do 18 miesiąca życia, jednak nie należy zabierać ich siłą. Młodszego malucha można stopniowo odzwyczajać od potrzeby ssania, a u starszych może nawet dojść do negocjacji. Każde dziecko rozwija się jednak w innym tempie, dlatego to od rodziców zależy, aby zaobserwować, kiedy nadejdzie odpowiedni moment na zabranie dziecku uspokajacza.

Smoczki uspokajające

, to akcesoria, które pomagają rodzicom w uspokajaniu ich pociech, kiedy te zaczynają płaczem informować o swojej potrzebie ssania. Odczytywanie odruchów malucha może pomóc dorosłym zdecydować kiedy jest odpowiedni moment na kupienie uspokajacza. Pojawiają się w wielu kształtach, rozmiarach oraz są wykonywane z różnych materiałów, dzięki czemu można dobrać odpowiedni model do potrzeb oraz wieku malucha.