kosmetyki dla niemowląt

Kosmetyki dla najmłodszych — dbanie o skórę dziecka jesienią

Jesień charakteryzuje się zmienną pogodą i częstymi przeziębieniami. Szczególnie istotną rolę odgrywa ona w życiu dzieci, które trzeba odpowiednio przygotować na tę porę roku. Przydać może się prawidłowo dobrana odzież, ale i także kosmetyki. Ich dobór jest niezwykle istotny, gdyż wrażliwa skóra maluszka powinna posiadać odpowiednią ochronę. Przed jesiennymi spacerami warto zaopatrzyć się w dobrze dobrany zestaw, który należycie zadba o nawilżenie i zabezpieczy przed wiatrem czy chłodem. Jakie produkty mogą się przydać i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Dlaczego pielęgnacja skóry dziecka jesienią jest istotna?

Delikatna skóra maluszka wymaga odpowiedniej i dopasowanej ochrony. Istotne jest dbanie o nią zarówno na zewnątrz, jak i w domu, w którym o tej porze roku panują nieco inne warunki, niż latem. Po słonecznych dniach skóra często jest wysuszona oraz podrażniona, dlatego z początkiem chłodniejszych dni musi być ona poddana regeneracji. Jesienią powietrze i temperatura zmieniają się, a w domu zaczyna się sezon grzewczy, dlatego naskórek wystawiony jest na niemałą próbę wytrzymałości. Dlatego warto dobrać kosmetyki dla niemowląt, które odpowiednio uchronią je przed szkodliwym działaniem wszelkich czynników atmosferycznych. Właściwa i regularna pielęgnacja zapewni dziecku zdrowe i dobre samopoczucie, a także zapobiegnie przesuszeniu i zaczerwienieniom.

Jakie kosmetyki mogą się przydać?

kosmetyki dla niemowląt

Jesienią przede wszystkim przydać może się odpowiedni krem ochronny, najlepiej taki o naturalnym składzie, lekki i bezzapachowy. Ochroni on skórę maluszka przed wiatrem czy deszczem. W domu natomiast warto posiadać właściwy szampon i płyn do kąpieli. Sprawdzą się łagodne i delikatnie myjące produkty, które zadbają o odpowiednią miękkość i gładkość skóry. Dobrze dobrane i naturalne kosmetyki pomogą oczyścić zgromadzone na skórze zanieczyszczenia. Warto pamiętać również o balsamach i maściach po kąpieli czy spacerze, które odpowiednio nawilżą skórę i zabezpieczą ją przed warunkami panującymi w domu. W zestawie przydać może się także maść na odparzenia – niezbędna podczas zmiany pieluszki. Pomocnym i równie ważnym produktem są także chusteczki nawilżane, które sprawdzą się w każdej sytuacji i odpowiedzą za oczyszczenie i regenerację naskórka. W pierwszych miesiącach życia nie może zabraknąć także jałowych gazików oraz soli fizjologicznej do przemywania oczu.

Jak aplikować kosmetyki na skórę dziecka?

Po dobraniu odpowiednich produktów najważniejsza jest ich prawidłowa aplikacja. Na początku jednak warto sprawdzić, czy kosmetyki dla dzieci nie stworzą podrażnień. W tym celu warto nałożyć niewielką ilość wyrobu na skórę pociechy i sprawdzić jej reakcję na produkt. Jeśli nie pojawiają się żadne zaczerwienienia, swobodnie można nałożyć go na wybrane partie ciała. Istotne jest, by przed aplikacją dokładnie umyć ręce i oczyścić buzię dziecka z wszelkich zanieczyszczeń. Wykonując koliste i delikatne ruchy należy rozprowadzić kosmetyk. Warto skupić się na szczególnie narażonych na wysuszenie partiach, takich jak nosek, broda i policzki. Aplikację kremu najlepiej wykonywać około 15 minut przed wyjściem z domu. Przy tłustych wyrobach warto pamiętać o ich dokładnym oczyszczeniu po powrocie ze spaceru, gdyż mogą one zatrzymywać zabrudzenia.

O czym pamiętać przy pielęgnacji skóry?

Najważniejszym aspektem w dbaniu o skórę maluszka jest systematyczność. Regularne i dokładnie używane kosmetyki sprawią, że naskórek pociechy będzie zadbany, a ryzyko pojawienia się skórnych infekcji będzie mniejsze. Istotne jest pamiętanie o zachowaniu higieny również poza odkrytymi częściami ciała. Pępek czy pupa noworodka szczególnie jesienią narażone są na odparzenia i zaczerwienienia. Dlatego warto dbać również i o nie, stosując odpowiednie produkty. Dobierając kosmetyki, należy poszukiwać w ich składzie prowitaminy, alantoiny czy naturalnych ekstraktów roślinnych. Nie zapominać należy także o utrzymaniu odpowiedniej temperatury w domu oraz regularnemu wietrzeniu pomieszczeń. Dzięki temu pielęgnacja będzie o wiele prostsza.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

kosmetyki dla niemowląt

Wybierając zestaw kosmetyków dla dzieci należy zwrócić szczególną uwagę na posiadane przez nie atesty. Warto zweryfikować wszelkie certyfikaty potwierdzające jakość danego produktu. Kosmetyki dla noworodka powinny posiadać zatwierdzenia Instytutu Matki i Dziecka lub pozostałych organizacji związanych ze zdrowiem. Istotne jest także zwrócenie uwagi na skład, który powinien być jak najbardziej naturalny. Im mniej sztucznych dodatków, tym lepiej. Dobrze, gdy produkty te zawierać będą specjalne składniki, które pomogą zabezpieczyć barierę ochronną skóry maluszka. Istotne jest także dobieranie kosmetyków adekwatnie do wieku dziecka i potrzeb oraz te przeznaczone na konkretną porę roku. Kremy powinny być bogate w witaminy oraz naturalne emolienty i wyciągi. Ważna jest także konsystencja produktu. Podczas jesiennej pory najlepiej sprawdzą się wyroby lekkie i łatwo wchłaniające się oraz hipoalergiczne. Warto dobierać także produkty bezzapachowe, gdyż dzięki nim zmniejsza się ryzyko wystąpienia alergii. Przy zakupie lepiej unikać wytworów, które w swoim składzie mają konserwanty, filtry chemiczne i glikol propylenowy. Składniki te mogą przyczynić się do naruszenia bariery ochronnej skóry i wywołania reakcji uczuleniowych.

Skóra maluszka szczególnie w okresie jesiennym jest podatna na uszkodzenia. Po słonecznych i letnich dniach bariera ochronna może być naruszona i pojawiać mogą się przesuszenia i zaczerwienienia. Istotne dlatego jest zadbanie o jej odpowiednią pielęgnację, gdyż warunki pogodowe, ale i także te panujące w domu są wymagające i mogą negatywnie wpływać na stan skóry dziecka. Pomóc mogą w tym odpowiednie kosmetyki. Niezbędne mogą okazać się krem ochronny, nawilżający płyn do kąpieli czy balsamy do całego ciała. Prawidłowa aplikacja oraz systematyczność wpłyną znacząco na zdrowie i kondycję skórną maluszka, dzięki czemu jesienne i chłodne dni nie będą stanowiły problemu.