Charakterystyka dobrze dopasowanego biurka dziecięcego

Pokój dziecka to wielofunkcyjna przestrzeń, w której ono śpi, uczy się i bawi. Odpowiednio zaaranżowana powinna zapewniać mu nie tylko komfort czy bezpieczeństwo, ale także jak najwięcej możliwości do swobodnego rozwoju. Podstawą wystroju jest m.in. wygodne, wyznaczające strefę odpoczynku łóżko, dopasowane do wieku oraz preferencji dziecka. Szafki, półki i regały wyposażone w kolorowe pudełka pozwalają natomiast stworzyć funkcjonalne, uporządkowane miejsce, przyjazne do odkrywania świata poprzez kreatywną zabawę. 

Nie sposób zapomnieć o kąciku przeznaczonym do nauki. Jego centrum stanowi biurko dziecięce. Jako że dorastający maluch spędza przy nim dużo czasu, istotny jest wybór właściwego modelu, który zagwarantuje wygodę, a co za tym idzie, utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Bogata oferta mebli przeznaczonych do estetycznego i praktycznego wyposażenia dziecięcego wnętrza ułatwia to zadanie. Ważne, aby przy dokonywaniu wyboru kierować się kilkoma istotnymi czynnikami, które pozwolą dopasować biurko do wszelkich potrzeb i predyspozycji dziecka.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze biurka dziecięcego?

biurko dla dzieci

Dobrze dopasowane biurko przede wszystkim powinno mieć odpowiednią wysokość. Kluczowe jest zatem dostosowanie go do wzrostu dziecka. Jako że jego rozwój to proces dynamiczny, warto zdecydować się na model regulowany. Stanowi on bowiem niezwykle praktyczne biurko dla dziecka, które rośnie wraz z nim, a co za tym idzie, posłuży mu przez kilka lat. Należy również zadbać przy tym o właściwą szerokość blatu zapewniającą maluchowi niezbędny komfort użytkowania. Najbardziej optymalny wydaje się wymiar 60-75 cm. Z łatwością umożliwi on dziecku nie tylko swobodne ułożenie rąk, ale także uporządkowanie na nim najpotrzebniejszych rzeczy. Równie ważny jest sam materiał, z którego został wykonany oraz jakości całej konstrukcji. Niezależnie, czy będzie to drewno, czy płyta laminowana z połyskiem lub bez, istotna jest trwałość, łatwość czyszczenia oraz dopasowanie mebla do ogólnego wystroju pokoju dziecięcego.

Podstawą efektywnej nauki czy rozwoju pasji jest zarówno dobre samopoczucie, jak i uporządkowana przestrzeń. Dlatego dobrym rozwiązaniem okazuje się wybór biurka z półkami oraz szufladami, w których zmieszczą się nie tylko książki czy przybory szkolne, ale także wszelkie ulubione gadżety malucha. Ład to jednak nie jedyny czynnik wpływający na jego skupienie. Rozproszenie i rozdrażnienie dziecka skutecznie niweluje również właściwe oświetlenie biurka. Warto je ustawić przy oknie w taki sposób, aby naturalne światło nie raziło w oczy. Kształt i wymiary konkretnego modelu tego mebla należy więc dostosować do układu pomieszczenia, w którym ma się znaleźć. Co jeszcze jest ważne? Oczywiście design biurka. Stworzenie harmonijnej aranżacji miejsca, gdzie dziecko chętnie przebywa z pewnością zagwarantuje odpowiednie łączenie kolorów oraz wzorów zgodnych z jego upodobaniami. Dobrze zatem, aby biurko było funkcjonalne, estetycznie spójne z wystrojem wnętrza, a przy tym nawiązywało do dziecięcego świata bajek i wyobraźni.

Nieodłączny element dziecięcego biurka – wygodne krzesło

biurko dla dzieci

Podział pokoju dziecięcego na strefy to niezbędny krok do stworzenia maluchowi przestronnej i bezpiecznej przestrzeni, w której może nie tylko swobodnie odpoczywać czy bawić się, ale także uczyć. Centrum kącika rozwoju stanowią zazwyczaj dobrze dopasowane biurka dla dzieci. Aby jednak móc z nich w pełni korzystać, należy dobrać do tych mebli  ergonomiczne krzesło. Utrzymanie właściwej postawy oraz skupienia zapewni wygodny fotel z parametrami dostosowanymi do indywidualnych potrzeb dziecka. Kluczowa jest m.in. jego wysokość, głębokość siedziska oraz kąt nachylenia oparcia. Przy wyborze modelu krzesła należy więc wziąć pod uwagę ułożenie rąk dziecka, a także właściwe podparcie jego nóg i kręgosłupa. W uniknięciu różnorakich wad postawy pomoże zapewnienie mu swobodnej pozycji. Fotel nie powinien być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Dodatkowo tak dopasowany do aktualnego wzrostu dziecka, by jego stopy opierały się o podłogę. Potrzeby dziecka zaspokaja również wyprofilowane oparcie, które odpowiednio podtrzymuje odcinek piersiowy i lędźwiowy kręgosłupa. Maluch nie powinien bowiem ani się garbić, ani też nadmiernie wyciągać rąk przed siebie.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy wyborze fotela dopasowanego do dziecięcego biurka? Obecnie zarówno dla rodziców, jak i ich pociech, oprócz funkcjonalności oraz ergonomii, istotny jest także jego wygląd. Meble, które rosną wraz z dzieckiem to rozwiązanie zadowalające rodzinę przez kilka lat. Jeśli do tego posiadają jasną kolorystykę stylowo uzupełniającą wystrój przestrzeni oraz wzory nawiązujące do zainteresowań malucha, można mieć pewność, że pokój został dobrze wyposażony. Biurko, krzesło, szafki i wszystkie dodatki tworzą wówczas miejsce, w którym dziecko dobrze się czuje i rozwija