Zabawa zainspirowana codziennością — drewniana kuchnia zabawkowa

Zabawa zainspirowana codziennością — drewniana kuchnia zabawkowa

Kreowanie świata malucha to nie tylko kompletowanie niezbędnej wyprawki obejmującej łóżeczko, wózek, ubrania oraz kosmetyki przeznaczone do codziennej pielęgnacji. W tworzeniu dziecięcej przestrzeni relaksu czy nauki równie ważny jest również wybór zabawek dopasowanych do płci, preferencji i potrzeb dziecka. Jako że rodzice coraz częściej pragną dać swoim pociechom wszystko, co najlepsze, a przy tym mądrze wesprzeć ich rozwój, decydują się więc na rozwiązania kształtujące podstawowe umiejętności fizyczne oraz społeczne malucha.  Dlatego, oprócz gadżetów ponadczasowych, takich jak chociażby klocki, lalki lub tzw. zestawy małego twórcy, wybierają oni także te, które uczą poprzez zabawę. Przykładem takich właśnie jest m.in. kuchnia zabawkowa. Produkt ten zaciekawi zarówno dziewczynki, jak i chłopców. Stanowi przedmiot wielofunkcyjny pozwalający na swobodne naśladowanie codziennego życia dorosłych. Obecnie jest jedną z najpopularniejszych zabawek wybieraną na prezent z okazji świąt lub urodzin, który zazwyczaj okazuje się strzałem w dziesiątkę. Dlaczego tak się dzieje? Co sprawia, że z łatwością wpisuje się ona w zainteresowania niemal każdego dziecka?

Na czym polega fenomen zabawek inspirowanych codziennością?

kuchnia drewniana dla dzieci

Nie ulega wątpliwości, że zdecydowana większość maluchów uwielbia pomagać swoim rodzicom w codziennych czynnościach, takich jak sprzątanie czy gotowanie. Naśladowanie działań dorosłych to w końcu prosty sposób na naukę ważnych umiejętności poznawczych, poprawnych schematów zachowań czy też poznawanie emocji. Dziecko, wchodząc w różnorakie interakcje ze swoją najbliższą rodziną nie tylko przyswaja normy i wzorce akceptowane społecznie, ale także kształtuje swoją osobowość. Co więcej, naśladowanie to zabawa, która wspiera rozwój mowy, wyobraźni, a nawet poczucie własnej wartości u dziecka.

Zabawki a niezależność maluszka

Warto zatem włączyć go w wykonywanie obowiązków domowych. Wspólne odkurzanie, ścieranie kurzu lub porządkowanie rzeczy to świetna metoda na przystosowanie malucha do otaczającej go rzeczywistości oraz wzmocnienie wzajemnej więzi. Dodatkowo, dzięki takiej współpracy, poczuje się on ważny i potrzebny. Czas spędzony z mamą lub tatą w ten właśnie sposób to świetna forma budowania w dziecku zarówno pewności siebie, jak i poczucia sensu. Nie sposób nie wspomnieć również, że przygotowywanie dziecka do domowych obowiązków zaspokaja takie jego potrzeby, jak samodzielność (niezależność) oraz atencja rodzica.

Dziecko poznające świat dzięki zabawkom

Oczywiście, to nie wszystkie korzyści, jakie dostarcza zabawa przez naśladowanie. Jest ich dużo więcej. Aby się o tym przekonać, dobrze jest wyposażyć pokój swojej pociechy w kuchnię dla dzieci. Stanowi ona bowiem idealne odzwierciedlenie tej domowej, dzięki której może ona wejść w rolę małego kucharza. Dodatkowe akcesoria, takie jak np. noże, garnki, czy jedzenie, a także szafki z otwieranymi drzwiczkami oraz miniatury sprzętów AGD, pozwalają na wielogodzinną zabawę z użyciem wyobraźni, symboli i abstrakcyjnego myślenia. Co więcej, gadżet ten przynosi nie tylko wiele radości z wykonywanych w nim czynności. Stwarza on również maluchom przyjazne warunki do nauki nazw przedmiotów i kolorów czy też wypracowania  Krojenie warzyw oraz przyrządzanie konkretnych dań pomaga im ponadto kształtować zdrowe nawyki żywieniowe, umiejętności manualne, kreatywność, a nawet zdolność pracy zespołowej i komunikowania się z innymi. W odgrywaniu scen z życia codziennego nie bez znaczenia jest jeszcze rozwój motoryki, koordynacji ruchowej czy koncentracji u dziecka.

Jaka powinna być wymarzona kuchnia zabawkowa?

kuchnia drewniana dla dzieci

Aby jednak w pełni czerpać z wszystkich korzyści, jakie niosą ze sobą zabawki inspirowane codziennością, przy ich wyborze należy dobrze przeanalizować kilka ważnych czynników. Zarówno kuchnia, jak i inne zabawki powinny pochodzić od sprawdzonego producenta, który dba o odpowiednią jakość oferowanych przez siebie produktów. Jako że najważniejszym celem rodzica jest zapewnienie swojemu dziecku bezpieczeństwa, powinien on wybierać mu gadżety atestowane, najlepiej wykonane z naturalnych materiałów. Rosnącym zainteresowaniem cieszy się więc kuchnia drewniana dla dzieci. Z uwagi na trwałość oraz zaokrąglone krawędzie jest ona coraz częściej polecanym modelem tego rodzaju zabawki skutecznie wspierającej rozwój malucha. Jej dobrze przemyślana konstrukcja zapobiega bowiem powstawaniu reakcji alergicznych lub zranień. Dodatkowo drewno, dzięki odporności na uszkodzenia, sprawia, że ten wariant dziecięcej kuchni towarzyszy dzieciom przez długi czas.

O czym warto pamiętać?

Oprócz sposobu wykonania, kluczowa jest również wielkość oraz design tego typu zabawki. Wybór jej konkretnego modelu powinien być bowiem uzależniony zarówno od dostępnej przestrzeni, jak i jej wystroju. Uwzględnienie tych czynników umożliwia takie wkomponowanie dziecięcej kuchni, które nie będzie w żaden sposób utrudniało codziennego funkcjonowania wszystkich domowników. Jednocześnie stanie ona się ciekawym uzupełnieniem aranżacji danego pomieszczenia. Równie istotne jest samo wyposażenie kuchni oraz jej ogólna atrakcyjność, rozumiana w tym przypadku jako liczba oferowanych przez nią funkcji. Im więcej różnorodnych możliwości, tym lepiej. W końcu dziecko lubi zaglądać w zakamarki lub po prostu odkrywać nowe rzeczy. Dlatego wybierając kuchnię-zabawkę warto zwrócić uwagę również na elementy, takie jak drzwiczki, szuflady, haczyki i inne. Dodając do tego owoce lub warzywa na magnesy, można stworzyć maluchowi ciekawe warunki do nauki przez zabawę, do której może on zaprosić swoich rodziców oraz rówieśników.

Podsumowanie

Należy zdać sobie sprawę z tego, że nie ma idealnych zabawek. Są jedynie rozwiązania zgodne z upodobaniami, możliwościami czy oczekiwaniami dziecka i jego rodziców. Dla jednych spełnieniem marzeń będzie kuchnia kompaktowa, dla innych z kolei lepszym rozwiązaniem okaże się model rozbudowany. Niemniej, optymalnym wydaje się połączenie wygody i bezpieczeństwa użytkowania. Ze względu na to że taka zabawka z reguły dedykowana jest maluchom od 2 do 5 roku życia, dobrze wybierać jej modele nie tylko funkcjonalne, ale także lekkie i mobilne. Rozwiązania tego rodzaju każdego dnia pomogą dziecku w prosty sposób odkrywać świat. Choć zazwyczaj są kosztowne, posiadają wiele zalet, z których warto korzystać. Dodatkowo wnoszą w życie malucha dużo satysfakcji, niezbędnej z kolei do budowania pewności siebie.