Meble dla dzieci

Najmodniejsze meble do pokojów dziecięcych

Aranżacja pokoju dziecięcego to zagadnienie, o którym rodzice myślą jeszcze przed przyjęciem na świat swojej pociechy. Każdy chce, aby dziecko miało przytulny, bezpieczny i funkcjonalny pokój dostosowany do jego wieku. Jednym z istotnych aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę, jest wystrój pomieszczenia. Obecnie odchodzi się od wcześniejszej tendencji stosowania różowych kolorów dla dziewczynki i niebieskich dla chłopca. Stawia się głównie na stonowane, uspokajające odcienie, najczęściej beże, szarości i biel. Duże znaczenie mają w tym przypadku wykończenie oraz dodatki – to one nadają pokojowi charakteru i tworzą przyjazny klimat. Warto więc zastosować specjalne naklejki na ściany, ciekawe tapety z bajkowym motywem, dodać puszysty dywan, obrazki, poduszki i inne tekstylia. Ważne, żeby wnętrze było kolorowe, kreatywne, przytulne, ale też praktyczne. Podczas urządzenia priorytetem jest też zapewnienie komfortu oraz bezpieczeństwa użytkowania, dlatego kluczową decyzją jest wybór mebli. Jak wybrać te odpowiednie dla dzieci?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli dla dzieci?

Meble dla dzieci

Wybierając meble do pokoju dziecięcego, trzeba wziąć pod uwagę wiele istotnych aspektów. Ważne jest, aby wyposażenie było odpowiednie dla potrzeb małych lokatorów. Pierwszym krokiem jest wykonanie pomiaru pokoju – niezbędne jest odpowiednie wymierzenie przestrzeni, aby w pełni wykorzystać każdy kąt. Warto też postawić na meble wiszące, do których dziecko będzie miało ograniczony dostęp, jak i zadbać o stabilność tych stojących – zabezpieczyć ostre krawędzie i ranty oraz przymocować je do ściany. Czynnikiem, który również należy uwzględnić podczas zakupu jest jakość materiałów. Meble dla dzieci niewątpliwie powinny cechować się wysokim standardem wykonania. Maluchy często nieumyślnie niszczą rzeczy, dlatego kluczowa jest trwałość umeblowania. Polecanym rozwiązaniem są ciche domyki – ochronią paluszki ich podczas zamykania szafek. W poszukiwaniach poszczególnych elementów wyposażenia należałoby także uwzględnić wiek i wzrost pociechy. Część osób wyznaje zasadę, że meble powinny rosnąć wraz z dzieckiem, czyli mieć możliwość regulacji i dzięki temu służyć jak najdłużej. Inni z kolei wolą co parę lat je wymienić na nowe modele. Niezależenie od preferencji, należy je dobrać do danego etapu życia malucha tak, aby sprzyjały prawidłowej postawie ciała. Najlepiej, kiedy wszelkie sprzęty i akcesoria wyróżnia ergonomiczność, bezpieczeństwo oraz pomysłowość – kreatywne otoczenie pobudza wyobraźnię i sprzyja rozwojowi dziecka.

Funkcjonalny pokój dziecięcy – podział na strefy

Meble dla dzieci

Nie od dziś wiadomo, że lepiej żyje się i pracuje w zorganizowanym otoczeniu. Kierując się tą zasadą również w pokoju dla dziecka, warto wydzielić w nim kilka stref.

Strefa snu. Jak sama nazwa wskazuje, jest to przestrzeń przeznaczona do nocnego odpoczynku. Aby pociecha dobrze się wysypiała, niezbędny jest zakup odpowiedniego łózka dla dzieci. Wysokiej jakości sen zapewni dobry nastrój, odporność i zdrowie. W tym wypadku są dwa rozwiązania: wybór łóżka dopasowanego do wieku malucha lub uniwersalnego. Należy też pamiętać o wygodnym materacu – dla dzieci najczęściej wybiera się miękkie warianty.

Strefa zabawy. Każde dziecko powinno mieć przestrzeń przeznaczoną na zabawę. To miejsce na zabawki, które na koniec dnia znajdują swoje miejsce w skrzyniach, pojemnikach, koszach czy na półkach. Zaprowadzi do porządek, jednocześnie ucząc pociechę dyscypliny. Mogą się tam też znaleźć pufy, krzesełko, dywan, a także stolik dla dzieci – przyda się do rysowania czy innych prac manualnych. Coraz większą popularnością cieszą się również wiszące fotele lub huśtawki, jednak będą one opcją jedynie dla starszaków i nastolatków.

Strefa nauki. Dedykowane miejsce do nauki jest kluczowe, aby ułatwić koncentrację podczas wykonywanego zadania. Muszą się w nim znaleźć ergonomiczne meble dostosowane do wzrostu dziecka. Dużą rolę odgrywa oświetlenie – w ciągu dnia najlepiej wykorzystać naturalne światło, więc biurko stawia się z reguły prostopadle do okna. Niezbędna jest też lampka, która powinna znajdować się po przeciwnej stronie do wiodącej ręki dziecka.

Kreatywne dodatki do pokoju dziecięcego

Moda zmienia się w każdej branży – również dziecięcej. Z roku na rok zmieniają się trendy dotyczące urządzania pokoju dla małych pociech. Obecnie największą popularnością cieszą się drewniane domki tipi. Stanowią stelaż dla domowej bazy, o której marzy każde dziecko. Powłoka materiałowa nadaje unikalnego klimatu, a wspólna zabawa z rówieśnikami jest znacznie ciekawsza. Coraz częściej pojawiają się też huśtawki w formie hamaka lub wiklinowego kosza zamocowane dla bezpiecznej wysokości. Od kilku lat rodzice stawiają również na ścianę pokrytą farbą tablicową, dzięki której maluch może dać upust swojej kreatywności, niczego przy tym nie niszcząc. Niezwykle uroczym dodatkiem będą także lampy w kształcie chmury. Ponadto modne są tematyczne aranżacje pokojów dziecięcych, np. w pomieszczeniu dla małego pasjonata motoryzacji będzie znajdowało się łóżko w kształcie samochodu oraz dywan z grafiką toru wyścigowego. Jedno jest pewne – w Internecie nie brakuje inspiracji. Wystarczy pomyśleć o potrzebach swojego dziecka i zaplanować spójną, przytulną przestrzeń – ładną, funkcjonalną i radosną.