gry planszowe

Rodzaje gier planszowych, w które możesz grać z dzieckiem

Gry planszowe wyróżniają się na tle gier komputerowych i tych na telefon, dostępnych od ręki, przede wszystkim tym, że wymagają interakcji w prawdziwym otoczeniu, a rozgrywka wymaga specjalnego przygotowania – rozstawienie pionków, planszy i prześledzenie zasad w instrukcji kosztuje uczestników trochę zaangażowania i czasu. Właśnie takie aspekty wyróżniają gry planszowe na tle innych i stanowią ich główny atut, dlatego warto jest odciągnąć najmłodszych od ekranów LCD, na rzecz gier planszowych. Planszówki doskonale rozwijają wyobraźnię, kreatywność, pozwalają zacieśnić więzy rodzinne, a przede wszystkim dostarczają niesamowitej frajdy. 

W co grać z malutkim dzieckiem?

Nie da się ukryć, że większość planszówek wymaga pewnej dojrzałości od uczestników – szczególnie umiejętności czytania. Na szczęście, nic straconego, i na rynku można znaleźć propozycje nawet dla dwulatków. Na początku należy zacząć od czegoś prostego. Klasyczne gry sprawdzą się tu znakomicie. 

Drewniane kółko i krzyżyk

Najprostsza gra w świecie rozgrywek. Zamiast ołówka i kartki pojawiają się tu drewniane klocki z oznaczeniami. Zasady są, no właśnie, dziecinnie proste. Wystarczy tylko ułożyć krzyżyk lub kółko w jednym rzędzie. Kto pierwszy, ten lepszy. Gra ćwiczy logiczne myślenie, zdolność rywalizacji i spostrzegawczość. Dla malutkich dzieci stanowić będzie bardziej zabawę klockami.

Kukuryku, pełny kurnik

Bardziej skomplikowana gra z kolorową oprawą graficzną. Wygrywa ten, kto pierwszy ułoży dziewięć kur na grzędzie, w międzyczasie jednak trzeba ochronić je przed lisem i ptasią grypą. To wspaniały pomysł na rodzinne spędzanie czasu. Gra jest odpowiednia dla dzieci od drugiego życia, chociaż, oczywiście, wymaga zaangażowania ze strony dorosłego opiekuna w celu wprowadzenia dziecka w świat rozgrywki.

Moja pierwsza gra. Miasto

Gra, która uczy i bawi. Wprowadzi maluszka w miejski świat, mały gracz może wybrać się na spacer po kolorowo zilustrowanej planszy, a przy okazji poznać zasady, jakie panują w betonowej dżungli. Grube, tekturowe elementy są bezpieczne dla dzieci, a piękna oprawa estetyczna zachęca do gry. Rozgrywka ma charakter poznawczy, dzięki czemu maluch zapozna się z wieloma zasadami panującymi w mieście.

Nauka współpracy, czyli gry kooperacyjne

Nie wszystkie gry muszą rozgrywać się w myśl ostrej rozgrywki, lekcja współdziałania i grupowego rozwiązywania problemów jest równie cenna. Tych kilka propozycji zmusza uczestników do wspólnego poszukiwania rozwiązań. Gdy dziecko jest już starsze, rozgrywkę można wznieść na wyższy poziom i sięgnąć po gry o bardziej skomplikowanych zasadach, o kooperacyjnym charakterze. 

Lisek Urwisek

Gra przeznaczona dla dzieci od czwartego roku życia, dla dwóch lub czterech graczy. Kooperacyjna rozgrywka daje niesamowitą frajdę, dzięki której będzie chciało się sięgnąć po nią jeszcze raz. Grywalna planszówka o prostych zasadach – celem wszystkich uczestników jest znalezienie liska, który zapędził się do wiejskiej chaty i ukradł stamtąd przepyszne ciastko. Każdy z graczy musi na moment wcielić się w postać detektywa, by rozwikłać tę zagadkę. 

Lupos

Mocno pobudzająca wyobraźnię planszówka przenosząca uczestników w magiczny wymiar. Rekomendowana przez producenta dolna granica wieku to 7 lat. W tej grze nie ma przegranych, a wszyscy wspólnie muszą ustalać cele. Lupos to świat wilków i duchów, a akcja dzieje się w czasie pełni księżyca. Oprawa graficzna utrzymana jest w wielu odcieniach błękitu, co dodaje całości niesamowitego klimatu. 

Śmiech i zabawa z grami towarzyskimi

Gry towarzyskie to sposób na udane spotkanie w gronie rodziny czy kolegów i przyjaciół z podwórka. To metoda na to, by dostarczyć dzieciom niesamowitej rozrywki i uciechy. Mają za zadanie rozbawić, ale i zaangażować każdego uczestnika. Interaktywne gry wpływają pozytywnie na pewność siebie i pozwalają budować dobre relacje interpersonalne. Oto kilka propozycji, gwarantujących dużo wybuchów śmiechu.

Gorący ziemniak

Jedna z najpopularniejszych gier ostatnich lat, pozwalająca ćwiczyć refleks. Każdy uczestnik, by jak najszybciej pozbyć się gorącego ziemniaka z rąk, musi odpowiedzieć poprawnie na zadane pytanie. Aż 165 kart z zapytaniami gwarantuje, że gra zaskoczy uczestnika nie raz i zawsze będzie tak samo bawić. 

5 sekund

Gra towarzyska, znana chyba większości miłośnikom gier. Tak samo jak w grze w gorącego ziemniaka, tu liczy się refleks. Pytania dopasowane są do najmłodszych graczy, a mają oni tylko pięć sekund na odpowiedź. Czas odmierzany jest za pomocą klepsydry, która pod koniec wydaje śmieszny dźwięk. Im szybciej padnie odpowiedź na zadane pytanie, tym pionek gracza będzie mógł przesunąć się dalej na planszy. 

Przenieś się do innego świata z grami przygodowymi

Świat gier przygodowych, to coś więcej niż tylko zwykła rozgrywka. Rządzi nim określony scenariusz, dzięki któremu taka planszówka ma niesamowity klimat i pozwala oderwać się od codzienności. Przygodówki o bardziej skomplikowanych zasadach są przeznaczone dla nieco starszych dzieci, które opanowały już naukę czytania. Oto kilka pozycji, po które szczególnie warto sięgnąć. 

Jumanji 

Jumanji to tytuł książki, którą napisał Chris Van Allsburg. Następnie, w latach dziewięćdziesiątych, film będący adaptacją tej pozycji święcił swoje triumfy. Teraz przyszedł czas na Jumanji w wersji gry planszowej – czyli w tej, czym w zasadzie jest Jumanji, ponieważ ta opowieść dotyczyła gry, która zaczynała toczyć się w świecie realnym i wciągała uczestników do swojego wnętrza, w przypadku ich przegranej. Tutaj także należy stawić czoła przeróżnym niebezpieczeństwom i grać na czas. Doskonale zaprojektowana graficznie plansza pozwoli wejść w ten świat z dreszczykiem emocji. 

Wyspa dinozaurów

Kolejna propozycja z rozbudowaną fabułą, dla wszystkich małych miłośników tych pradawnych gadów. W ramach rozgrywki każdy z uczestników ma za zadanie wcielić się w inwestorów i zarządców jurajskich parków rozrywki. Wygrywa ten, któremu jak najszybciej uda się przejść na emeryturę. Gra rywalizacyjna, dostępna już dla małych graczy w wieku powyżej ośmiu lat. 

Nie ma znaczenia czy dana gra będzie miała charakter towarzyski, kooperacyjny czy przygodowy. Najważniejsze to, by gwarantowała miło spędzony czas. Korzyści z gier dla umysłu dziecka jest wiele. Pozwalają rozwinąć umiejętność czytania, kształcą zdolności matematyczne i ruchowe, uczą pewności siebie i sprzyjają więziom rodzinnym oraz relacjom towarzyskim. Warto więc wdrażać maluchy w świat gier planszowych, kiedy tylko nadejdzie odpowiedni czas. Dostępnych na rynku gier jest wiele, a jedno jest pewnie: ten świat wciąga i sprawia, że chce się sięgać po coraz to inne pozycje.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *