zabawki dla 4 miesięcznego dziecka

Jakie zabawki można kupić dla 4-miesięcznego dziecka?

Producenci zabawek dla niemowląt oferują mnóstwo propozycji. Rodzice często mają problem z podjęciem decyzji, które z nich będą najwłaściwsze dla ich szkrabów. Na tym etapie szczególnie warto wyróżnić zabawki sensoryczne, które stworzono po to, by stymulowały rozwój umysłowy i fizyczny dziecka. Ich zadaniem jest oddziaływanie na zmysły: przede wszystkim dotyk, wzrok, lecz także słuch węch i smak. Do produkcji akcesoriów sensorycznych używa się materiałów o charakterystycznej strukturze, by dzieci chętnie ich dotykały. Przy zakupie warto kierować się nie tylko ciekawą formą, lecz również tym, by zachowały zgodność z zasadami bezpieczeństwa. Zabawka powinna być dostosowana do wieku dziecka, posiadać atesty, symbol CE, a najlepiej także rekomendację Instytutu Matki i Dziecka.

Książki-zabawki

Zapoznając się z asortymentem zabawek niemowlęcych, warto zwrócić uwagę na tzw. książki-zabawki, które łączą cechy zabawki sensorycznej z tradycyjną książką. Zwykle są wykonane z miękkiego, puchatego materiału, by dziecko nie zrobiło sobie krzywdy. Często w ich wnętrzu nie umieszcza się żadnego tekstu, lecz obrazki i elementy, które mogą posłużyć do zabawy, takie jak np. lusterka. Te części są skonstruowane w taki sposób, by dziecko mogło wchodzić z nimi w interakcję: wyciągać je, chować, przesuwać. Istnieją jednak książeczki, które zawierają krótkie teksty spójne z elementami sensorycznymi. Dzięki temu maluszek kojarzy wymówione słowa z tym, co dotyka. Niewątpliwym atutem książeczek sensorycznych jest ich niewielki rozmiar, gdyż rodzic może schować je do wózka i zabrać ze sobą na spacer lub do samochodu, by umilić dziecku czas podróży.

Maty

Opiekunowie często zaopatrują się w specjalne maty wspomagające rozwój ich pociech. Dzięki nim dzieci zyskują bezpieczną i wygodną przestrzeń do zabawy, na której poznają nowe kształty i kolory. Zabawki dla niemowlaka tego typu można używać już od narodzin, jednak maluchy zaczynają się nimi interesować dopiero około 3. i 4. miesiąca życia. To idealny czas na zakup, jeśli wcześniej się na to nie zdecydowaliśmy. Na początkowym etapie, gdy dziecko nie jest jeszcze zainteresowane jej wyposażeniem, można ćwiczyć jego mięśnie, kładąc je na brzuszku. Maty przeważnie są skonstruowane tak, by mogły rosnąć wraz z małym szkrabem. Oznacza to, że można je rozkładać w różny sposób w zależności od tego, w jakim wieku jest dziecko. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na to, czy są wykonywane z materiałów, które łatwo wyczyścić. Producenci oferują niezwykle bogaty asortyment mat dziecięcych. Pozytywny wpływ na zdrowie dziecka mogą mieć maty ortopedyczne. Ich struktura jest najczęściej zróżnicowana, dzięki czemu maluch może dotykać zarówno gładkich, jak i wypukłych, chropowatych fragmentów. Zakup atrakcyjnego modelu może zachęcić dziecko do nauki raczkowania. Częstym wyborem rodziców są maty edukacyjne, które posiadają wiele zawieszek, grzechotek i różnych ruchomych elementów, które mogą wydawać odgłosy. Przy ich zakupie warto zwrócić uwagę na to, by nie zawierały zbyt dużo części, gdyż dziecko może czuć się przebodźcowane. Najlepiej unikać również mat w krzykliwych kolorach, które mogą wywoływać rozdrażnienie. Mata powinna zapewnić szkrabowi zróżnicowaną przestrzeń do zabawy: do turlania, przepychanek i torów przeszkód.

Gryzaki

Niemowlęta zwykle trudno znoszą okres ząbkowania. Warto więc ułatwić im ten nieprzyjemny czas. Pierwsze ząbki maluszka wyrzynają się już w 4. miesiącu – jest to idealny moment, by zakupić mu odpowiedni gadżet, który nie tylko uśmierzy ból, lecz również będzie dla niego świetną zabawką. Najczęściej wybiera się w tym celu gryzaki. Producenci obecnie projektują je w przeróżnych kształtach. Akcesoria tego typu mogą np. imitować słodkie owoce i urocze zwierzątka. Ponadto, przed podaniem ich maluchowi, można umieścić je w lodówce, dzięki czemu będą działać bardziej chłodząco. Należy zwrócić uwagę, by na gryzaku znajdowały się specjalne wypustki służące do masażu dziąseł. Nie bez znaczenia jest także materiał, z którego zostały wykonane. To zabawka, którą dziecko wkłada do buzi – z tego powodu warto wyposażyć się w gryzak z bezpiecznego silikonu niezawierającego bisfenolu A.

Piłeczki

Do prawidłowego rozwoju malucha niezbędna jest stymulacja dotyku. W tym celu dobrze sprawdzą się piłeczki, którymi dziecko będzie trenować swoje rączki. Niemowlęta zwykle mają tendencję do zaciskania swoich piąstek. Dzięki tej zabawce mogą nauczyć się chwytania przedmiotów, a także rozluźniania uścisku. Wybierając właściwy jej rodzaj, trzeba pamiętać, że powinna być niewielka, by zmieścić się w rączce maluszka, a jej materiał musi być odpowiednio miękki, by mógł nadawać się do gryzienia. 

Grzechotki

Najpopularniejsze zabawki dla 4-miesięcznego dziecka to grzechotki, które z powodzeniem można zakupić i wręczyć jako drobny upominek, gdyż zwykle występują w niskich cenach. Oferta akcesoriów jest bardzo zróżnicowana. Mogą być wykonane z drewna bądź z tworzywa sztucznego. Występują w ciekawych i różnorodnych kształtach. Należy mieć na uwadze, że grzechotka nie służy wyłącznie do trzymania w rączce. Można założyć ją na nóżkę malucha. Dzięki temu zmotywuje się go do poruszania kończynami oraz interakcji z zabawką. Warto pamiętać, że dziecko będzie nie tylko trzymać zabawkę w dłoni, ale również rzucać nią, uderzać, a nawet gryźć. Przy jej zakupie trzeba pamiętać, żeby wybrać taką, którą maluch na pewno nie zrobi sobie krzywdy. Bezpieczna grzechotka nie może zawierać ostrych elementów. Musi być odpowiednio duża, by jej połknięcie było niemożliwe. Niemowlak szczególnie doceni atrakcyjne dźwięki wydobywane przez grzechotkę. Dzięki temu jego zmysł słuchu również będzie poddawany stymulacji.

W asortymencie zabawek dla 4-miesięcznych dzieci znajduje się mnóstwo ciekawych propozycji. Nie tylko umilają one czas maluchowi, lecz również dbają o jego kompleksowy rozwój. Warto wybierać zabawki angażujące zmysły, gdyż właśnie w ten sposób dziecko poznaje świat. Wszelkie rozmaite faktury, kontrastowa kolorystyka oraz  atrakcyjne dźwięki będą właściwe dla tego typu zabawek i z pewnością uszczęśliwią małego szkraba.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *